Mark Spitznagel, spoluzakladatel a investiční ředitel hedgeového fondu Universa Investments, často bije na poplach před praskáním bublin a dalšími extrémními tržními událostmi. (Foto: Flickr)
V rozhovoru pro Wall Street Journal tento dlouholetý spolupracovník autora knihy Černá labuť Nassima Nicholase Taleba uvedl, že se blíží vážný krach a akcie by mohly ztratit více než polovinu své hodnoty, a zároveň připustil, že jeho poslední varování by nemělo být překvapením.
„Myslím, že jsme na cestě k něčemu opravdu, opravdu špatnému – ale samozřejmě, že to říkám,“ řekl Spitznagel.
Jeho hedgeový fond se specializuje na zajišťování rizik na chvostu, což je strategie, která se snaží zabránit ztrátám z nepředvídatelných a nepravděpodobných ekonomických katastrof, známých také jako „černé labutě“.
Na takových událostech, včetně pandemie COVID-19, dosáhl astronomických zisků a nedávno varoval před zadlužením USA a „největší úvěrovou bublinou v dějinách lidstva“.
Přestože se akcie výrazně vzdálily od nedávných maxim a index S&P 500 zažil nejhorší týden od dubna, Spitznagel očekává, že rally na trzích bude pokračovat ještě několik měsíců a bude ještě divočejší, protože „zlatá fáze“ zpomalující inflace a snižování sazeb ze strany Federálního rezervního systému bude podněcovat sázky na to, že trhy budou pokračovat v růstu.
Zároveň však varoval, že snížení sazeb Fedu je často úvodním signálem k prudkým zvratům na trhu, a řekl deníku, že „si nepřipadáte jako blázen, když argumentujete medvědími názory“.
Spitznagel vidí paralely mezi dneškem a krachem dot-com, ale myslí si, že výprodej, který přichází, bude ještě horší než tehdy. To proto, že extrémní situace na trhu nyní představuje „největší bublinu v dějinách lidstva“, dodal.
Vzhledem k tomu, že zadlužení USA již dosáhlo historické úrovně, bude mít federální vláda menší schopnost reagovat a ekonomika by mohla do konce letošního roku vstoupit do recese, předpověděl.
Spitznagelovy nejnovější komentáře opakují to, co řekl v dubnu Willovi Danielovi z Fortune, když řekl, že samotný pozitivní sentiment investorů nemůže trhy donekonečna vynášet nahoru a že vyšší sazby zatěžují ekonomiku.
„Fed toho udělal hodně. A nyní se z toho tak trochu vymaňuje čelistmi. Nemůže však vzít zpět to, co udělal,“ řekl. „Trhy se nakonec řídí fundamenty, ale můžete mít takové malé Goldilocksovy zóny, kde se to může tak trochu odvázat.“
Předseda Fedu Jerome Powell a další centrální banky v posledních dnech naznačily, že inflace se konečně dostává pod kontrolu a že snížení sazeb může přijít brzy, přičemž trhy široce vidí první snížení v září.
Zdroj: fortune.com