Soul, Jižní Korea – Ruský prezident Vladimir Putin přijel do Severní Koreje na summit s vůdcem Kim Čong-unem. (Foto: Wikimedia)

Jejich setkání, druhé během devíti měsíců, je známkou prohlubujícího se politického a vojenského partnerství obou zemí vybudovaného kvůli ruské válce na Ukrajině.

Putin dorazil ve středu brzy ráno a očekává se, že se oba lídři setkají později během dne. Jedná se o Putinovu první cestu do Severní Koreje od roku 2000 a první návštěvu hlavy státu v Severní Koreji od roku 2020, kdy země uzavřela své hranice.

Putin a Kim se naposledy setkali v září na ruském Dálném východě, kde Putin Kimovi ukázal kosmodrom Vostočnyj a slíbil, že pomůže Severní Koreji s vývojem satelitů.

Pchjongjang a Moskva spolupracují na Ukrajině

Severní Korea od počátku války na Ukrajině důsledně podporuje Rusko, hlasovala proti rezoluci OSN odsuzující ruskou invazi a připojila se k Rusku při uznání Luhanska a Doněcka jako nezávislých států.

Spojené státy a Jižní Korea mají podezření, že Severní Korea rovněž dodává Rusku velké množství dělostřeleckých granátů a další munice pro použití proti Ukrajině, což Severní Korea popírá.

Jihokorejský ministr obrany Shin Won-sik v nedávném rozhovoru uvedl, že Severní Korea mohla do Ruska dodat až 5 milionů střel a desítky balistických raket.

Shin uvedl, že Rusko na oplátku zmírňuje ekonomické potíže Severní Koreje zasíláním kontejnerů pravděpodobně naplněných potravinami a další pomocí.

Rusko se Pchjongjangu odvděčilo také politickou laskavostí, když v březnu v Radě bezpečnosti OSN hlasovalo pro rozpuštění panelu pro monitorování sankcí vůči Severní Koreji.

V uplynulém roce obě stále izolovanější země uskutečnily řadu bilaterálních diplomatických a kulturních výměn, včetně návštěv severokorejského ministra zahraničí a ruského ministra obrany. Ve stejném období se Kim Čong-un často objevoval v továrnách na výrobu zbraní a na testovacích místech.

V dopise zveřejněném v oficiálních severokorejských novinách Rodong Sinmun před svou návštěvou Putin pochválil Severní Koreu za její podporu války s Ruskem a charakterizoval obě země jako země, které vedou podobný boj proti USA a jejich spojencům.

Přislíbil, že obě země „rozvinou alternativní mechanismy obchodu a vzájemného vypořádání, které nejsou pod kontrolou Západu“, a „vybudují rovnocennou a nedělitelnou bezpečnostní architekturu v Eurasii“ a zároveň zvýší mezilidskou výměnu.

Putinův zahraničněpolitický poradce Jurij Ušakov uvedl, že lídři možná podepíší komplexní smlouvu o strategickém partnerství, která nahradí dřívější dvoustranné smlouvy.

Proč se neočekává rozšíření dvoustranných vztahů

Pozorovatelé Severní Koreje v Jižní Koreji a USA však pochybují, že se vztahy oproti současným transakcím ještě více rozšíří.

„Nadcházející návštěva bude pravděpodobně jen politickým projevem,“ říká Cho Han-bum, výzkumný pracovník Korejského institutu pro národní sjednocení, vládního think tanku v Soulu. Podle něj může Putinovi pomoci udržet si podporu Kim Čong-una během vleklé války a zároveň pozvednout Kimovo postavení doma i v zahraničí.

„Jakmile válka na Ukrajině skončí, Severní Korea přestane být pro Rusko důležitá,“ říká Cho.

Objem obchodu mezi Ruskem a Severní Koreou je ve srovnání s obchodem Ruska s Jižní Koreou nebo Severní Koreou s Čínou minimální.

Vztahy s Jižní Koreou jsou podle analýzy Institutu pro národní bezpečnostní strategii, think tanku přidruženého k jihokorejské vrcholné zpravodajské agentuře, jedním z důvodů, proč by Rusko mělo být opatrné při činění velkých nabídek Severu, jako jsou transfery pokročilých vojenských technologií nebo smlouva o vzájemné obraně.

I kdyby se obě země dohodly na vyšší úrovni vojenské spolupráce, zdráhaly by se ji formalizovat nebo oznámit, říká Jenny Townová, ředitelka korejského programu Stimsonova centra, zahraničního think tanku ve Washingtonu.

Nejenže na mnoho vojenských aktivit Severní Koreje se vztahují sankce, ale země také klade důraz na soběstačnost a vyhýbá se tomu, aby vypadala závisle na jiných zemích.

Jak se Čína podílí na vztazích mezi Severní Koreou a Ruskem

Přesto si Rusko a Severní Korea mohou navzájem připadat jako strategičtí partneři v opozici vůči světovému řádu vedenému Spojenými státy, zejména vzhledem k nevyzpytatelnosti Číny, říká Town.

„Rusko je ochotné být odvážné, snaží se rozvrátit systém,“ říká, „zatímco Čína se stále snaží být součástí tohoto systému a snaží se mít v něm určitou řídící roli.“

Čína v úterý jednala na vysoké úrovni s Jižní Koreou, jen několik hodin před očekávaným příjezdem Putina do Pchjongjangu. Minulý měsíc se poprvé po více než čtyřech letech uskutečnil třístranný summit vedoucích představitelů Číny, Japonska a Jižní Koreje.

„Čína stále mluví o denuklearizaci, zatímco Rusové, jak se zdá, obecně akceptovali Severní Koreu jako zemi, která je jaderně vyzbrojena,“ dodává Town.

V březnovém rozhovoru pro ruská státní média Putin řekl, že Severní Korea „má svůj vlastní jaderný deštník“.

Vzhledem k sílícím závodům ve zbrojení a erozi mezinárodních norem bude podle Towna pro USA a jejich spojence mnohem těžší přimět Severní Koreu k jednání o denuklearizaci.

Zdroj: npr.org