Podle Kremlu se člen NATO Francie rychle stává „přímým“ účastníkem války na Ukrajině, což hrozí drastickým zvýšením napětí a další eskalací konfliktu, možná i za hranicemi Ukrajiny. (Foto: Flickr)
Francouzský prezident Emmanuel Macron se v pátek zavázal převést do Kyjeva stíhačky Mirage a rovněž zřídit francouzský výcvikový program pro ukrajinské piloty. Řekl to v době, kdy si Zelenskyj a Biden ve Francii připomínali 80. výročí Dne D a účastnili se akcí k tomuto výročí.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval následovně: „Macron demonstruje absolutní podporu kyjevskému režimu a deklaruje připravenost k přímé účasti Francie ve vojenském konfliktu.“
"Against those who try to redefine borders by force in order to rewrite history, let us be worthy of those who landed here on this beach …"
— Alex Taylor (@AlexTaylorNews) June 6, 2024
As Macron salutes the courage of Zelenskyi, the Grande Patrouille de France (🇫🇷 Red Arrows) flies past over Omaha Beach … pic.twitter.com/iR0O20ef2Y
„Považujeme tato prohlášení za velmi, velmi provokativní, rozdmýchávající napětí na kontinentu a nepřispívající k ničemu pozitivnímu,“ řekl Peskov v pátek na okraj Petrohradského mezinárodního ekonomického fóra.
Jak poznamenal deník The Washington Post, Macron navzdory opakovaným varováním Moskvy neochvějně pokračuje v práci:
Tento komentář, který zazněl na tiskové konferenci s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, je nejnovější známkou toho, že Francie a další spojenci jsou nyní možná ochotni vyslat na ukrajinskou půdu jednotky zemí NATO – což někteří spojenci včetně Spojených států již dlouho považují za potenciálně eskalační.
Macron v pátek označil žádost Ukrajiny o výcvik v zemi za „legitimní“ a uvedl, že několik partnerů „již dalo svůj souhlas“.
„Využijeme nadcházejících dnů k dokončení koalice, co nejširší,“ řekl.
Některé zprávy tvrdí, že prezident Biden Macronovi rozmluvil nasazení západních bot na Ukrajině; Bidenovo poselství však zřejmě spíše zní, že tuto akci nelze provést bez konsensu v rámci NATO.
Takový plán by totiž znamenal riziko spuštění článku 5 smlouvy o společné obraně NATO a vidinu konfrontace mezi Ruskem a západní aliancí s jadernými zbraněmi.
Zdroj: themoscowtimes.com