Kdo mohl tušit, že hektary křehkých plovoucích konstrukcí budou zranitelné vůči nepřízni počasí? (Foto: X)
Letní bouře v úterý poškodila plovoucí solární elektrárnu na přehradě Omkareshwar ve státě Madhjapradéš. Plovoucí solární elektrárna umístěná v zátopě přehrady je největší svého druhu na světě.
AL GORE please pick up the red emergency phone.
— Citizen Free Press (@CitizenFreePres) May 5, 2024
Storm destroys the world's largest floating Solar Panel Farm.
What Valedictorian engineer signed off on this stupidity.pic.twitter.com/zRBOREibGi
Projekt, který je společným podnikem vlády státu Madhjapradéš a společnosti National Hydroelectric Power Corporation (NHPC), byl téměř dokončen a připraven ke spuštění. Část projektu byla uvedena do provozu minulý týden.
Cílem projektu u vesnice Kelwa Khurd bylo vyrábět 100 MW elektřiny, další kapacity 88 MW v Indawadi a 90 MW ve vesnici Ekhand. V úterý však projekt zasáhly letní bouřky o rychlosti 50 km/h a rozházely solární panely po celém místě. Žádný zaměstnanec nebyl naštěstí zraněn.
…
Každý, kdo někdy vlastnil loď, zejména velkou loď, která zůstává ve vodě, ví, jak drsné prostředí může moře být. Nějaká porucha byla nevyhnutelná. Kdyby nešlo o bouři, mohla se pokazit spousta jiných věcí.
Zelení nám neustále říkají, že můžeme očekávat častější a extrémnější superbouře – jaký má tedy smysl stavět zranitelné plovoucí konstrukce?
Plasty mají tendenci se pod tropickým sluncem rozpadat, zejména při kontaktu s vodou nebo vodní tříští. Ultrafialové záření ze slunce pohání exotické chemické reakce, které vedou k chemickému rozkladu.
Kov sedící ve vodě je obtížně zvládnutelný, dokonce ani nerezová ocel není imunní vůči korozi. Všechny kovové konstrukce ve styku s vodou je třeba chránit pomocí obětních anod nebo srovnatelných ochranných opatření.
Elektřina a kov jsou obzvláště špatnou kombinací, jakákoli elektrická porucha, která způsobí průchod proudu kovem ve styku s vodou, může způsobit tisíckrát rychlejší korozi než obvykle.
Doufejme, že si vývojáři a politici vezmou ponaučení a přestanou vyhazovat naše peníze za z podstaty chybné nápady, jako jsou plovoucí solární pole.
Zdroj: wattsupwiththat.com