Poté, co USA v roce 2019 odstoupily od významné smlouvy o jaderném zbrojení s Ruskem, začal Pentagon vyvíjet zbraně, které by tuto dohodu porušovaly. (Foto: US Army)

Taková tajná raketa byla nyní rozmístěna na Filipínách jako součást vojenského posilování USA v okolí Číny. Podle deníku New York Times má jít o tajný odpalovací systém, který by podle Washingtonu mohl ohrozit pozici Si Ťin-pchinga jako čínského prezidenta.

Odpalovací zařízení Typhon, které je schopné odpalovat střely Tomahawk a další munici, je ukryto ve 40metrovém přepravním kontejneru a pojme až čtyři rakety. Ministerstvo obrany poprvé rozmístilo odpalovací zařízení na Filipínách během válečných her koncem minulého měsíce, po nichž Čína obvinila USA z „podněcování vojenské konfrontace“.

Podle deníku Times Washington doufá, že odpalovací zařízení Typhon budou sloužit k ochraně Tchaj-wanu před čínským útokem. Zdroje, které s listem hovořily, se domnívají, že úderná síla Typhonu je dostatečná k tomu, aby zmařila invazi na Tchaj-wan a v případě neúspěchu invaze dokonce donutila Siho odejít od moci v Pekingu.

Níže uvádíme část zprávy NYT, která vytváří dramatickou scénu:

Představitelé Pentagonu se domnívají, že zapálení eskadry čínských obojživelných lodí plných vojáků v Tchajwanském průlivu by nejen ochránilo de facto nezávislý ostrov, ale mohlo by také učinit neudržitelným vlastní uchopení moci panem Si v rámci komunistické strany.

Bez právních omezení vyplývajících ze smlouvy o I.N.F. začal Pentagon experimentovat se stávajícími prostředky.

Odpalovací zařízení Typhon by bylo podle Smlouvy o jaderných silách středního doletu (INF) zakázáno. Tato smlouva, podepsaná ke konci studené války, zakazovala pozemní rakety a odpalovací zařízení s doletem od 500 do 5 500 kilometrů.

Tomahawky v minulosti nesly jaderný náklad, ačkoli USA tuto variantu střely v souladu se smlouvou INF vyřadily.

Reportér listu The Times z Pentagonu rovněž poznamenává, že systém Typhon by mohl být rozmístěn na jihozápadě Filipín pro případný konflikt v Jihočínském moři. Napětí mezi Pekingem a Manilou již několik měsíců roste kvůli soupeření o svrchovanost nad útesy v moři.

Bílý dům potvrdil vzájemný obranný pakt s Filipínami, což naznačuje, že Bidenova administrativa je připravena jít do války s Čínou kvůli územním nárokům v Jihočínském moři.

Washington a Manila navíc pracují na dohodě o sdílení zpravodajských informací, která by měla být dokončena v letošním roce. Tento pakt a řada dalších partnerství, která Washington uzavřel v Indopacifiku, jsou zaměřeny na boj proti budoucí válce s Pekingem.

Zdroj: antiwar.com