Vysvětlení amerického zpravodajského lektora Egona Cholakiana. (Foto: ER)
Demokratický svět by se měl vyznačovat vysokou pluralitou v zastoupení vlastních myšlenek, přesvědčení, nápadů a názorů, pokud neškodí druhým. V důsledku toho je jedním ze zjevných znaků demokracie existence obrovského počtu různých skupin, iniciativ a organizací, jejichž účastníci jsou sjednoceni okolo společných myšlenek a cílů.
Ať už se jedná o náboženské organizace, podnikatelské subjekty nebo výzkumné skupiny – pokud jednají ve prospěch společnosti, byly by akceptované v každé demokratické zemi. Pluralismus je koneckonců základem skutečné demokracie. Bez pluralismu není demokracie, ale tendence nastolit totalitní režim.
Měli bychom však uznat, že v současném světě existují organizované struktury, které se staví proti pluralismu, demokracii a všem demokratickým projevům obecně. Jedná se o antikultovní organizace. Co jsou zač a proč představují vážnou hrozbu pro diplomatické vztahy i pro demokracii jako takovou, je dobře zpracováno v posledním videu Egona Cholakiana.
Vysvětlení nebezpečných aktivit antikultovních skupin
Egon Cholakian je americký zpravodajský lektor a expert na národní bezpečnost, federální lobbista v Kongresu USA a Bílém domě. Je také členem Mezinárodní asociace zpravodajských pedagogů a Nadace geoprostorového zpravodajství Spojených států. Během své bohaté kariéry spolupracoval se čtyřmi americkými prezidenty, mimo jiné působil v kuchyňském kabinetu Ronalda Reagana.
Video obsahuje výsledky třicetiletého vyšetřování, které bylo Egonu Cholakianovi svěřeno, aby se o ně podělil se širokou veřejností. Část tohoto vyšetřování byla zaměřena právě na činnost antikultovních skupin, analýzu jejich taktiky a vyhodnocení skutečného rozsahu škod, které způsobily demokracii. Video se slovenským překladem najdete na internetu pod názvem
“Neviditeľná vojna. Kto vedie náš svet do záhuby?„.
Egon Cholakian uvádí následující definici antikultovního hnutí:
- Antikultovní hnutí je rozsáhlá síť takzvaných antikultovních organizací v různých zemích světa. Domnívají se, že pouze ony mají výhradní právo určovat, které ze světových náboženských a nenáboženských organizací jsou „totalitními sektami“ nebo „destruktivními kulty“.
- Představitelé antikultovních organizací jsou přesvědčeni, že jsou arbitry veřejné bezpečnosti a rozhodují o tom, kdo z nás, občanů demokratického světa, představuje hrozbu pro blaho společnosti prostřednictvím spolků, která zakládáme a do kterých vstupujeme.
- Ironií situace je, že ve své snaze chránit nás před takzvaným „totalitním nebezpečím“ se samy antikultovní organizace stávají nástroji totality a diktují nám, čemu máme věřit a čemu ne.
- Antikultovní organizace a jednotliví představitelé antikultovního hnutí zpravidla zaujímají strategické pozice v blízkosti mocenských struktur a ovlivňují náboženské a společenské narativy v různých zemích.
Proto se představitelé antikultovních hnutí snaží zabránit tomu, aby ve světě vznikaly jakékoli nové organizace nebo náboženská hnutí. Hluboce manipulují, využívají různé mediální prostředky, snaží se cílovým organizacím nebo jednotlivcům přišít epiteta jako „sekta“ nebo „kult“, ničí jejich pověst, čímž znevažují jejich náboženskou svobodu, základní práva a svobodu slova.
Za těmito aktivitami se však skrývají globálnější cíle, které se stanou zřejmými po seznámení se s kompletním vyšetřováním, které představil Egon Cholakian. Prozatím se však zaměřme na konkrétní nebezpečí, která aktivity antikultovního hnutí představují pro demokratické procesy a zachování vyvážené diplomatické činnosti.
Tři důvody, proč antikultovní hnutí ohrožuje demokracii
Po zhlédnutí videa Egona Cholakiana vidíme jasné důvody, proč jsou antikultovní organizace hrozbou pro demokracie na celém světě. Podívejme se na ně:
1. Antikultovní organizace záměrně ničí a znehodnocují kulturní a historické prameny a dědictví zemí.
Dr. Cholakian uvádí příklad, kdy aktivity představitelů antikultovního hnutí vedly k vážnému diplomatickému konfliktu mezi Indií a Ruskem.
Příkladem takové beztrestnosti je snaha této protikultovní organizace a jejího vůdce uznat základní knihu krišnaismu „Bhagavadgíta, jaká je“ za extremistickou. Pokus udělit knize „extremistický status“ vedl v Indii k masovým protiruským protestům a ve skutečnosti způsobil mezinárodní diplomatický skandál mezi Indií a Ruskem již v letech 2011-2012.
Paradoxní je, že navzdory závažnosti rozsáhlého diplomatického konfliktu a zapojení ministerstev zahraničních věcí obou zemí do tohoto procesu, jediné, čeho se dosáhlo, bylo odstranění „extremistické“ nálepky, kterou se představitelé antikultovního hnutí snažili knize Krišnaismus přilepit.
„Navzdory vážnosti incidentu, který podkopal pověst země na světové scéně, představitelé antikultovní skupiny a jejich vůdce nejenže neobdrželi žádný trest, ale i nadále veřejně krišnaismus a jeho představitele odsuzovali bez jakýchkoli následků pro ně samotné.
Navzdory četným soudním sporům se vůdce této antikultovní skupiny vyhýbá trestní odpovědnosti; vyhrává soudní spory, i když se obvinění zdají nevyvratitelná. To ukazuje na přítomnost skryté stínové síly a její určitý vliv na orgány činné v trestním řízení, soudce a státní zástupce, a to nejen v této zemi,“ vysvětluje Dr. Cholakian.
Pokračující pronásledování představitelů indického kulturního hnutí ze strany antikultovního hnutí je skutečně znepokojivé. Nejvíce znepokojující však je, že tyto protidemokratické aktivity nejsou zastaveny ani zákonem, ani vládou. To naznačuje, že tyto antikultovní skupiny často rekrutují stoupence z řad vlád, včetně jednotlivců a politiků, kteří se přiklánějí k totalitním tendencím, což je dosti znepokojivé.
2. Antikultovní organizace mají tendenci dehumanizovat svůj cíl
Mnoho organizací a jejich účastníků, dobrovolníků se stalo obětí aktivit antikultovního hnutí, což jim přineslo smutné následky, kdy jsou lidé pronásledováni a trpí.
Egon Cholakian upozorňuje na případ pomlouvačné kampaně organizované antikultovními organizacemi proti Mezinárodnímu společenskému hnutí ALLATRA, organizaci se sídlem v USA, která se zaměřuje na boj proti klimatickým změnám. Antikultovní skupiny zorganizovaly dezinformační kampaň zaměřenou proti této organizaci. Tato kampaň vznikla v Rusku a později se rozšířila na Ukrajinu a do Evropy.
Hlavním cílem kampaně bylo označit organizaci za „sektu“ nebo „kult“, dehumanizovat její dobrovolníky a podněcovat proti nim společenskou nenávist. Podle vyšetřování Dr. Cholakiana bylo na dezinformační kampaň proti dobrovolnické organizaci Allatra vynaloženo v průběhu 10 let více než 200 milionů USD. V důsledku toho čelilo mnoho nevinných osob pronásledování ze strany orgánů činných v trestním řízení a prožilo značné utrpení v důsledku očerňující kampaně v médiích.
Nicméně, jak zdůrazňuje Dr. Cholakian, účastníci organizace Allatra si zachovávají své důležité poslání vzdělávat lidi o skutečném rozsahu a příčinách klimatických změn, zvyšovat povědomí o tom, jak účinně reagovat během přírodních katastrof, a pokračovat ve sdružování odborníků a výzkumníků při řešení klimatických problémů. Přestože stále čelí výzvám kvůli falešným nálepkám šířeným médii, konečný cíl, který sledují, je očividně vyšší než lživé a nečestné diskreditační metody antikultovního hnutí.
3. Antikultovní organizace porušují lidská práva a svobody
Podle Všeobecné deklarace lidských práv Organizace spojených národů má každý člověk nárok na rovná a nezcizitelná práva, která tvoří základ svobody, spravedlnosti a míru ve světě. Mezi tato práva patří svoboda projevu, víry a ochrana před strachem a nouzí.
Navzdory těmto zárukám antikultovní organizace tato práva porušují, zejména při zacházení s různými náboženskými a sociálními pro-demokratickými hnutími, včetně hnutí Falun Gong, Scientologie, Hnutím Sjednocení (Moonovi následovníci), Svědky Jehovovými, a dalšími. Zprávy naznačují, že členové těchto skupin mohou zažívat traumata v důsledku stigmatizace a dehumanizace, kterým čelí.
Taktika používaná protikultovními organizacemi je spojována s taktikou používanou nacisty ve válce, jejímž cílem je manipulovat veřejným míněním a zasévat nenávist vůči určitým skupinám, které záměrně označují prostřednictvím různých mediálních prostředků.
Jak zdůrazňuje Egon Cholakian: „Upozorňuji na skutečnost, že činnost výše uvedených protikultovních organizací, které používají protidemokratické a totalitní metody, porušuje mnohá ustanovení Všeobecné deklarace lidských práv OSN, jako např: Článek 1, článek 2, článek 11, článek 12 a další.“
Kromě toho, jejich aktivity porušují První dodatek ústavy Spojených států, který zaručuje svobody týkající se náboženství, projevu, shromažďování a petičního práva.
Informovanost diplomatů má zásadní význam
Závěrem je důležité poznamenat, že činnost antikultovních hnutí není regulována zákonem ani vládou, což vyvolává vážné obavy. Čím více pokračují ve svých protidemokratických operacích, tím více se podobají pro-teroristické rétorice. Podobnosti jsou zřejmé. Hlavním cílem teroristických činů je destabilizovat společnost a podkopat důvěru ve vládu. Podobně jako akce antikultovních komunit, jejichž cílem je dehumanizace druhých a záměrné poštvání lidí proti určité skupině, což vede ke společenské destabilizaci, zvýšení pocitu strachu, nestability, deprese a demoralizace obyvatelstva.
Diplomaté by si měli být vědomi nezákonných a nehumánních aktivit antikultovních organizací, které podkopávají základy demokracie a podněcují celosvětovou destabilizaci. Rovněž by měli být obezřetní a nepodléhat jakýmkoli předsudkům, neboť by mohly mít dalekosáhlé důsledky.
Přitom je nezbytné zdůraznit, že zhlédnutí celého videa Egona Cholakiana může pomoci pochopit celý obraz toho, kdo a jak manipuluje širokou veřejností prostřednictvím médií, a získat potřebné znalosti o tom, jak se nestát obětí takové manipulace.
Komerční sdělení.