Pentagon potvrdil, že urychleně nasazuje elitní protiteroristickou jednotku, která posílí americké velvyslanectví na Haiti. (Foto: Flickr / ilustrační)

Poté, co ozbrojené gangy obsadily velkou část hlavního města Port-au-Prince a dlouho trvající situace se dostává do varu a násilí se šíří i v důsledku úterní rezignace bojujícího haitského premiéra Ariela Henryho. Dále hrozí „masová migrační vlna“, která by mohla zaplavit pobřežní obce v USA, například na Floridě.

Jižní velitelství USA (SOUTHCOM) ve středu oznámilo, že na žádost ministerstva zahraničí byl do destabilizované země vyslán elitní protiteroristický bezpečnostní tým námořní pěchoty (FAST), aby pomáhal s bezpečností velvyslanectví.

Již několik měsíců rostou obavy amerických občanů, kteří se stále nacházejí v zemi a kteří byli velvyslanectvím vyzváni, aby okamžitě opustili tento karibský ostrovní stát, kde panuje naprosté bezpráví pod dohledem zločineckých válečníků. V posledních letech došlo k několika únosům, jejichž terčem se stali Američané, včetně humanitárních pracovníků, a další zahraniční občané.

„Jižní velitelství USA je připraveno s širokou škálou pohotovostních plánů k zajištění bezpečnosti amerických občanů na Haiti,“ uvádí se v prohlášení SOUTHCOM. Tým FAST bude nejen pomáhat již existující námořní stráži velvyslanectví, aby lépe zabezpečila velvyslanectví ve scénáři, kdy by se mohlo stát terčem útoku, ale údajně pomůže i při evakuaci amerického personálu, který není nezbytný.

Prohlášení americké armády pokračuje: „Tento týden ministerstvo obrany zdvojnásobilo naše finanční prostředky pro misi mnohonárodní bezpečnostní podpory (MSS) a spolupracujeme s haitskými, keňskými a dalšími partnery na urychlení jejího nasazení na podporu haitské národní policie a obnovení bezpečnosti na Haiti.“

Haitská vláda nedávno schválila vyslání keňských mírových jednotek v rámci mise sponzorované OSN, ale objevily se zprávy, že tento plán stále vázne. Na tento krok se čekalo dlouho poté, co USA a další země odmítly stát v čele takové operace, vzhledem k tomu, že mírové mise vedené USA na Haiti v nedávné minulosti nedopadly dobře.

Nasazení týmu FAST je obvykle dalším logickým krokem, když se velvyslanectví ocitne v potenciálním ohrožení v důsledku destabilizujících a chaotických faktorů v zemi. Válečníci a soupeřící gangy bojují nejen s policií, ale často i mezi sebou navzájem, což má za následek nebezpečné městské „no go zóny“ pro civilní obyvatelstvo.

Zdroj: southcom.mil