RUSKO – V reakci na „bezprecedentní“ balíček vojenské pomoci, který byl právě uzavřen mezi Kyjevem a Spojeným královstvím. (Foto: Flickr)

A v době, kdy v ukrajinském hlavním městě pobývá britský premiér Rishi Sunak, vydal Kreml naléhavé varování, že jakékoli nasazení britských vojáků na Ukrajině je „vyhlášením války“.

Tato alarmující a ostrá slova zazněla z úst bývalého ruského prezidenta Dmitrije Medveděva při Sunakově příjezdu do Kyjeva na odhalení balíčku obranné pomoci v hodnotě přes 3 miliardy dolarů. Nová bezpečnostní dohoda Moskvu pobouřila.

Ačkoli v oficiální bezpečnostní dohodě není nic, co by naznačovalo nasazení britských vojáků ve válkou zničené zemi, věci jako prohloubené sdílení zpravodajských informací zjevně stačily k tomu, aby Kreml pojal podezření z eskalace západních „bot na zemi“.

Dohoda „formalizuje řadu podpor, které Spojené království poskytovalo a bude nadále poskytovat pro bezpečnost Ukrajiny, včetně sdílení zpravodajských informací, kybernetické bezpečnosti, zdravotnického a vojenského výcviku a spolupráce v oblasti obranného průmyslu,“ oznámila Downing Street.

Medveděv svou reakci zveřejnil na sociálních sítích. Důležité je, že v současné době působí jako místopředseda ruské bezpečnostní rady, a uvedl:

„Co to znamená? Znamená to jediné – riskují, že narazí na působení paragrafu 19 základů ruské státní politiky v oblasti jaderného odstrašování,“ napsal Medveděv v aplikaci pro zasílání zpráv Telegram.

„To je třeba mít na paměti,“ dodal Medveděv.

Podle dalších souvislostí z agentury Reuters uvedl, že „někteří ukrajinští vojenští velitelé uvažují o zasažení odpalovacích stanovišť raket uvnitř Ruska raketami dlouhého doletu dodanými Západem“.

To následuje po tom, co ruské ministerstvo obrany dříve prohlásilo, že britské jednotky jsou již na Ukrajině přítomny, jistě přinejmenším v „poradní“ roli.

Ačkoli konečné rozhodnutí o nasazení ruských jaderných zbraní nakonec přijímá pouze prezident Putin, Medveděvova hrozba byla zlověstná a získala si pozornost Západu v okamžiku, kdy po celém světě dochází k četným konfliktním ohniskům, především z následujících důvodů:

Devatenáctý odstavec ruské jaderné doktríny pro rok 2020 stanoví podmínky, za nichž by ruský prezident zvažoval použití jaderné zbraně: obecně jako odpověď na útok s použitím jaderných nebo jiných zbraní hromadného ničení nebo na použití konvenčních zbraní proti Rusku, „pokud je ohrožena samotná existence státu“.

Medveděv se konkrétně zmínil o bodu „g“ devatenáctého odstavce, který se zabývá jadernou odpovědí na útok konvenčními zbraněmi.

Během téměř dva roky trvající války byl bývalý prezident Medveděv otevřeným jestřábem a opakovaně se pouštěl do jaderného šavlování, zejména když byla vnímána eskalace ze strany Ukrajiny nebo jejích západních podporovatelů. Rusko již dříve umístilo taktické jaderné zbraně uvnitř Běloruska, což Západ považoval za významnou eskalaci.

Zdroj: usnews.com