ŠPANĚLSKO – Španělsko potvrdilo ukončení využívání jaderné energie do roku 2035 a zároveň změnilo pravidla pro rozvoj elektráren na obnovitelné zdroje energie. (Foto: Flickr)
Španělsko se rozhodlo uzavřít svých sedm jaderných reaktorů do roku 2035, což vyvolalo diskuse v celé Evropě o budoucnosti jaderné energetiky v souvislosti s problémy spojenými se změnou klimatu.
Toto rozhodnutí, které se časově shoduje s nárůstem projektů v oblasti obnovitelných zdrojů energie, staví postoj země do kontrastu s nejednotnou evropskou jadernou politikou.
Vzhledem k tomu, že Německo letos ukončilo provoz jaderných elektráren a Francie usiluje o snížení své závislosti na jaderné energii, odráží krok Španělska významný posun v energetické strategii.
Dlouhodobé důsledky pro energetickou bezpečnost a environmentální politiku zůstávají středem zájmu evropských voličů, protože kontinent se potýká s rovnováhou mezi udržitelnou energetikou a energetickou nezávislostí.
Orientace v jaderném dilematu
Závazek Španělska vyřadit své jaderné elektrárny z provozu do roku 2035 je v souladu s širším evropským trendem přehodnocování role jaderné energie v budoucím energetickém mixu.
Rozhodnutí španělské vlády přichází v době, kdy se zintenzivňuje debata o tom, zda má jaderná energie přispívat k řešení změny klimatu. Zatímco některé evropské země uznávají, že jaderná energie má nízké emise uhlíku, jiné vyjadřují obavy z radioaktivního odpadu a rizik spojených s jadernou energií.
Finanční plán pro postupné ukončení jaderné energetiky ve Španělsku počítá s vysokými náklady ve výši 20,2 miliardy eur na nakládání s radioaktivním odpadem a demontáž elektráren. Tyto náklady budou hrazeny z fondu podporovaného provozovateli elektráren.
Ve volební sféře byla budoucnost španělských jaderných elektráren sporným tématem, proti němuž se výrazně postavila podnikatelská lobby a konzervativní strany, které se vyslovily pro prodloužení jejich provozu.
Zdroj: innovationorigins.com