Nedávné soudní podání přineslo výbušné tvrzení, že nejméně dva z únosců z 11. září 2001 byli naverbováni do společné zpravodajské operace CIA a Saúdské Arábie, která byla kryta na nejvyšších místech. (Foto: Flickr)

Vztah mezi Alec Station, jednotkou CIA, která měla za úkol sledovat šéfa Al-Káidy Usámu bin Ládina a jeho spolupracovníky, a dvěma únosci z 11. září, který vedl k útokům, byl zpochybněn nově zveřejněným soudním spisem, který rovněž naznačuje, že v této záležitosti došlo k utajení na nejvyšších úrovních FBI, uvádí The Gray Zone.

SpyTalk získal 21stránkové prohlášení Dona Canestraroa, vedoucího vyšetřovatele Úřadu vojenských komisí odpovědného za dohled nad případy obžalovaných z 11. září. Podání shrnuje utajovaná vládní odhalení a soukromé rozhovory, které Canestraro vedl s anonymními vysoce postavenými úředníky CIA a FBI.

Vyzpovídaní agenti, kteří vedli operaci Encore, přerušené rozsáhlé vyšetřování FBI týkající se vazeb saúdské vlády na útok z 11. září, se s Canestrarem podělili o své poznatky, uvádí web.

Operace Encore, která zahrnovala provedení mnoha dlouhých výslechů různých svědků, vypracování stovek stran důkazů, formální vyšetřování několika saúdských představitelů a zahájení vyšetřování velké poroty, která měla vyšetřovat síť podpory únosců v USA údajně řízenou Rijádem, byla náhle ukončena v roce 2016. Příčinou ukončení byl údajně komplikovaný vnitřní spor v rámci FBI ohledně vyšetřovacích metod, pokračovala zpráva.

Když byl dokument v roce 2021 původně zveřejněn ve veřejném soudním spisu úřadu, byla každá jeho část, s výjimkou označení „odtajněno“, redigována. Vzhledem k výbušnému obsahu dokumentu není tak těžké pochopit proč.

Podle Canestrarova vyšetřování byli nejméně dva únosci z 11. září naverbováni, ať už vědomě, nebo nevědomě, do společné zpravodajské operace CIA a Saúdské Arábie, která se mohla zvrtnout, poznamenává dále zpráva The Gray Zone.

CIA založila stanici Alec v roce 1996 jako společné vyšetřovací úsilí s FBI. Pracovníci FBI zařazení do této jednotky však zjistili, že bez povolení CIA nesmějí sdílet žádné informace s ústředím Úřadu, a pokud tak učiní, hrozí jim přísné sankce.

Kromě toho byly jejich pokusy sdílet informace s obdobnou jednotkou FBI, oddělením I-49 se sídlem v New Yorku, opakovaně zmařeny, uvádí se ve zprávě.

„Když koncem roku 1999 „systém blikal červeně“ s náznaky bezprostředně hrozícího rozsáhlého teroristického útoku Al-Káidy na území USA, CIA a NSA aktivně sledovaly „operační kádr“ v rámci buňky Al-Káidy, kterou tvořili saúdští státní příslušníci Nawaf al-Hazmi a Khalid al-Mihdhar. Tyto dvě osoby byly později považovány za únosce letu American Airlines 77, což mělo za následek náraz do Pentagonu 11. září 2001,“ uvedl web.

Mezi 5. a 8. lednem 2000 se al-Hazmi a al-Midhar zúčastnili summitu Al-Káidy, který se konal v malajsijském Kuala Lumpuru. Místní úřady toto setkání na žádost Aleca Stationa tajně fotografovaly a natáčely na video, ačkoli nebyl pořízen žádný zvukový záznam. Při cestě na summit projížděl al-Midhar Dubají, kde se agenti pracující pro CIA vloupali do jeho hotelového pokoje a zkopírovali si jeho cestovní pas, který prokazoval, že má víza pro více vstupů do USA.

Interní telegram CIA v té době uváděl, že tato informace byla okamžitě předána FBI „k dalšímu vyšetřování“. Ve skutečnosti však stanice Alec nejenže opomněla informovat FBI o al-Midharově americkém vízu, ale také výslovně zakázala dvěma agentům FBI přiděleným k jednotce, aby o tom informovali své nadřízené.

„[Řekl jsem] ‚musíme o tom říct Úřadu. Tito lidé jsou zjevně špatní… musíme to říct FBI‘. A tehdy mi [CIA] řekla: ‚Ne, to není případ FBI, to není v pravomoci FBI‘,“ uvedl Mark Rossini, jeden z dotčených agentů FBI.

„Kdybychom zvedli telefon a zavolali na FBI, porušil bych zákon. Ještě ten den bych byl vyveden z budovy. Byla by mi pozastavena prověrka a byl bych pryč,“ poznamenal dále Rossini.

Zdroj: naturalnews.com