Ropa není jedinou komoditou, která je v centru napětí mezi USA a Ruskem… (Foto: Flickr)

Nyní ruská státní uranová společnost Tenex informuje americké zákazníky, že „Kreml může preventivně zakázat vývoz“ do USA, pokud Washington přijme určitou legislativu, která by zakázala dovoz od roku 2028, uvedla v pátek agentura Bloomberg.

Americká pobočka společnosti Tenex již podle zprávy upozornila firmy jako Constellation Energy, Duke Energy a Dominion Energy na možný scénář, ačkoli Rusko zatím své rozhodnutí nedokončilo. Jednotlivé společnosti na komentáře agentury Bloomberg nereagovaly, zatímco Rosatom, mateřská společnost Tenexu, tvrzení o jakémkoli varování vydaném americkým klientům vyvrátil.

Rosatom se k tomu vyjádřil: „Společnost Tenex zcela vyvrací jako nepřesné informace týkající se údajných ‚varování‘ o možném ‚preventivním‘ zákazu dodávek obohaceného uranu do Spojených států.“

„Společnost Tenex sama ani žádná z jejích dceřiných společností žádné takové oznámení svým zahraničním zákazníkům nevydala,“ dodali.

Zákaz vývozu ruského uranu by mohl narušit trhy a zvýšit ceny paliva, což by mělo dopad na menší energetické společnosti, uvádí se ve zprávě.

Připomeňme, že americký Senát zastavil zrychlené schvalování návrhu zákona Sněmovny reprezentantů o zákazu dovozu ruského uranu, ačkoli je stále populární a může se znovu objevit.

Pokud by byl návrh zákona schválen, umožňoval by dovoz až do roku 2028 prostřednictvím výjimek, což by energetickým společnostem poskytlo čas na nalezení jiných zdrojů.

Rusko, které v loňském roce dodalo téměř čtvrtinu amerického obohaceného uranu, je klíčovým dodavatelem.

Jonathan Hinze ze společnosti UxC LLC agentuře Bloomberg řekl, že bez těchto výjimek by ceny mohly vyskočit ze 152 na rekordních 180 dolarů za separační jednotku. Jednotky oddělovací práce měří objem uranu a jeho obohacení.

Dodal: „Pokud však dojde k okamžitému zákazu, mohlo by to být ještě extrémnější. Dostupné zásoby jsou totiž velmi omezené.“

Připomeňme, že koncem října jsme zaznamenali, že hedgeové fondy nabíjely akcie uranových společností, z nichž mnohé měly pro rok 2023 výnosy o dvouciferná procenta vyšší než index S&P, poté co uran v předchozích letech zaostával.

„Nejvíce se zaměřujeme na těžaře uranu na veřejných trzích,“ řekl agentuře Bloomberg před dvěma měsíci Arthur Hyde, portfolio manažer společnosti Segra Capital. „Aby se nabídka a poptávka na tomto trhu vyrovnaly, potřebujeme, aby byla uvedena do provozu nová aktiva… Pokud chcete izolovat USA, Evropu a Kanadu od globálního palivového cyklu, který je silně závislý na Rusku a Číně, nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je vybudovat nové doly, nové konverzní kapacity, nové obohacovací kapacity.“

Zdroj: bloomberg.com