Ve středu (28. listopadu) ve 14:50 našeho času (1950 GMT) vybuchla na Slunci silná sluneční erupce třídy M9,8, která vrhla směrem k Zemi výron superžhavé plazmy známý jako koronální výron hmoty (CME). (Foto: Facebook)
Nedávná erupce spolu s několika CME, které byly ze Slunce vystřeleny předchozího dne (27. listopadu), znamená, že je pravděpodobné, že dojde ke geomagnetickým bouřím – poruchám magnetického pole Země. Lovci polárních září jsou v pohotovosti, protože se mohou objevit velmi působivé úkazy.
Třídu M9,8 dělilo jen několik procentních bodů od zařazení do třídy X, nejsilnější třídy slunečních erupcí. Vzplanutí třídy M jsou desetkrát menší než vzplanutí třídy X, pak následují vzplanutí třídy C, třídy B a nakonec vzplanutí třídy A, která jsou příliš slabá na to, aby významně ovlivnila Zemi. V rámci každé písmenné třídy je hodnocení erupcí zpřesněno jemnější stupnicí od 1 do 9, přičemž větší čísla představují silnější erupce v rámci třídy.
Podle Centra pro předpověď kosmického počasí Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) by mohly složky nedávných erupcí směřující k Zemi dorazit již koncem středy 29. listopadu EST (začátkem čtvrtka 30. listopadu UTC) a následné CME by měly dorazit ke konci 30. listopadu EST (začátkem pátku 1. prosince UTC).
NOAA řadí geomagnetické bouře – sluneční poruchy v zemské atmosféře – na stupnici od G1, která by mohla způsobit zvýšení polární aktivity v okolí pólů a menší výkyvy v dodávkách elektrické energie, až po G5. Tento nejextrémnější stupeň může způsobit úplné výpadky vysokofrekvenčního vysílání na celé Sluncem osvětlené straně Země, které mohou trvat několik hodin.
Současné předpovědi naznačují, že ve čtvrtek (30. listopadu) pravděpodobně nastanou podmínky G1 , po nichž bude v pátek (1. prosince) následovat G2, protože udeří další CME.