V úterý jihokorejská a další regionální vlády naléhavě oznámily, že ze Severní Koreje byl odpálen neznámý projektil. (Foto: X)
Krátce poté vyšlo najevo, že se jedná o vůbec první úspěšné vypuštění vojenské špionážní družice na oběžnou dráhu této přísně sankcionované země.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un nyní hlásá „novou éru vesmírné velmoci“, neboť Malligyong-1 je údajně již na oběžné dráze. Pchjongjang tvrdí, že během pouhých několika hodin po vypuštění si Kim prohlížel snímky amerických vojenských základen na Guamu.
North Korea’s state media aired footage of its first spy satellite being launched, which it claimed was successfully placed in orbit https://t.co/yLpuhlC8jH pic.twitter.com/MLSbiEIQ32
— Reuters (@Reuters) November 23, 2023
„Během návštěvy satelitního řídicího střediska v Pchjongjangu Kim pozoroval satelitní snímky Andersenovy letecké základny, přístavu Apra a dalších velkých amerických vojenských základen, uvedla oficiální Korejská ústřední tisková agentura neboli KCNA,“ jak cituje americká zpravodajská agentura VOA News.
KCNA citovala Kima, který uvedl, že odpálení rakety bylo „plnohodnotným uplatněním práva na sebeobranu“ a které je nezbytné k ochraně Severní Koreje před „nebezpečnými a agresivními kroky nepřátelských sil“.
KLDR odpálení otevřeně oslavuje, což je zjevně míněno jako palec do oka Západu a jeho dalekosáhlému sankčnímu režimu:
Odpal, zakázaný na základě sankcí OSN, jejichž cílem je omezit program balistických raket této země vyzbrojené jadernými zbraněmi, dále zvýšil napětí na poloostrově: Soul částečně pozastavil a Pchjongjang zcela pozastavil platnost společné vojenské dohody z roku 2018, která měla stabilizovat přeshraniční vztahy.
V letošním roce se jednalo o třetí odpálení, přičemž předchozí dvě se nezdařila. Kim však nyní tvrdí, že si přeje „mnohem více“ špionážních satelitů, které budou podle jeho představ umístěny „na různých oběžných drahách“ za účelem lepšího monitorování amerických a dalších zahraničních sil v regionu.
Vzhledem k nedávnému zářijovému setkání Kima a ruského prezidenta Vladimira Putina a řadě návštěv na nejvyšší úrovni a výměn vojenských delegací existuje podezření, že Pchjongjang dostává od Moskvy pomoc pro svůj program špionážních družic.
Zatímco Západ odsoudil několik pokusů Severní Koreje o vypuštění družic, Pchjongjang byl zase pobouřen tím, že USA zaparkovaly námořní prostředky s jaderným pohonem v regionálních vodách a v jihokorejských přístavech. Například americká ponorka s jaderným pohonem USS Santa Fe v současné době kotví v jihokorejském přístavu. A tento týden do Pusanu připlula letadlová loď USS Carl Vinson.
Zdroj: voanews.com