V neděli Pentagon provedl třetí kolo náletů na cíle ve východní Sýrii, které americký ministr obrany Lloyd Austin označil za „přesné údery“ na výcvikové zařízení napojené na Írán poblíž Albu Kamal a na místo poblíž města Mayadeen. (Foto: Flickr)

„Prezident nemá vyšší prioritu než bezpečnost amerického personálu a nařídil dnešní akci, aby dal jasně najevo, že Spojené státy budou bránit sebe, svůj personál a své zájmy,“ uvedl Austin a novou akci prezentoval jako další odvetu za sérii útoků na americké základny v regionu od začátku války v Gaze.

V prohlášení z nedělního večera se dále uvádí, že tato zařízení, která byla cílem útoků, „využívaly íránské Islámské revoluční gardy (IRGC) a skupiny napojené na Írán“, které stojí za většinou útoků na americká zařízení v Iráku a Sýrii.

Den předtím představitelé americké obrany odhalili, že od 17. října byly americké základny terčem útoku 48krát, což mělo za následek 56 zraněných amerických vojáků, i když s lehkými zraněními.

K prvním velkým americkým leteckým útokům na východní Sýrii došlo 27. října, druhé kolo následovalo 8. listopadu. Bidenova administrativa se zpočátku oháněla tím, že tyto nálety „odradí“ od další agrese vůči americkým jednotkám, ale zjevně se tak nestalo, vzhledem k tomu, že raketové útoky a útoky bezpilotních letounů jen pokračovaly.

Američtí představitelé mezitím vystupňovali svou rétoriku vůči Teheránu a uvedli, že Íránci budou nakonec pohnáni k odpovědnosti, ale představitelé Teheránu popřeli, že by stáli za sérií útoků.

O úderech z minulého týdne tiskový mluvčí Pentagonu uvedl, že americké nálety zlikvidovaly „skladiště zbraní napojené na IRGC“. Jednalo se o reakci na rakety a sebevražedné útoky bezpilotních letounů na americké základny, kterých bylo celkem nejméně dvě desítky v Iráku a více než dvě desítky v Sýrii.

Předchozí mapa Fox News zobrazující zařízení, kde se nacházejí americké jednotky, které se staly terčem útoku regionálních milicí…

„Pokud budou tyto útoky proti našemu personálu pokračovat, nebudeme váhat v námi zvoleném čase a na námi zvoleném místě opět reagovat,“ slíbila tehdy zástupkyně tiskového tajemníka Sabrina Singhová. Představitelé obrany dále uvedli, že všechna nebo většina z více než 50 zranění amerických vojáků byla lehká a že se všichni mezitím vrátili do služby.

USA mají v Sýrii již několik let přibližně 1 000 nebo více vojáků a příslušníků. Původně se tvrdilo, že jde o misi „proti ISIS“, ale americká „mise“ se rychle změnila v uchvácení zdrojů ropy a zemního plynu – nakonec s cílem změnit režim v Damašku prostřednictvím dusivých sankcí a odklonění domácí energie. Nyní panují obavy, že americké jednotky budou rychle zataženy do širšího konfliktu souvisejícího s operacemi Izraele v Gaze a proti Hizballáhu v jižním Libanonu.

Zdroj: reuters.com