Podle brigádního generála Pata Rydera, který hovořil pro NBC, byly americké a koaliční síly jen za poslední týden nejméně desetkrát napadeny v Iráku a třikrát v Sýrii „prostřednictvím kombinace jednosměrných útočných dronů a raket“. (Foto: Flickr)
Skutečně bombastickou událostí, nad kterou Bidenovi obranní činitelé zřejmě seděli několik dní, je však skutečnost, že při útocích bylo zraněno přibližně 24 příslušníků amerického personálu. Podle prohlášení NBC:
Dvě desítky amerických vojáků byly minulý týden zraněny při sérii útoků dronů na americké základny v Iráku a Sýrii, sdělilo v úterý americké centrální velitelství televizi NBC News.
Pentagon útoky minulý týden potvrdil, ale počet amerických obětí nebyl dříve zveřejněn.
„Dvacet amerických příslušníků utrpělo 18. října lehká zranění, když se nejméně dva jednosměrné útočné drony zaměřily na vojenskou základnu al-Tanf v jižní Sýrii, uvedlo CENTCOM,“ pokračuje zpráva.
Zdá se, že všechna zranění byla považována za lehká, vzhledem k tomu, že generál Ryder popsal, že se všechen personál po vyšetření a ošetření vrátil do služby a nedošlo k žádným významným škodám na zařízeních základny. Nicméně v Iráku „USA sestřelily jednosměrné útočné drony, ale trosky jednoho z nich zničily hangár, v němž se nacházela malá letadla, uvedl CENTCOM“.
Představitel obrany uvedl, že uprostřed útoků došlo k zástavě srdce jednoho kontraktora, který zemřel, když se ukrýval na místě, ale Pentagon nutně nepovažuje tuto oběť za přímý důsledek útoku.
Je možné, že Pentagon tuto informaci doposud tajil nejen proto, aby řádně zohlednil všechny případy a zraněný personál, ale možná i proto, aby se zveřejněním zprávy vyhnul eskalaci napětí. Bidenova administrativa přislíbila, že pokud se Američané v regionu stanou terčem útoku ze strany Íránu, bude reagovat „rozhodně“.
Milice působící v Iráku a Sýrii, které jsou považovány za původce nárůstu útoků, jsou Washingtonem všeobecně považovány za podporované z Teheránu.
Zdroj: nbcnews.com