Několik dní poté, co se na venkově v Jižní Karolíně zřítilo stíhací letadlo F-35B za 100 milionů dolarů, upozorňuje nová zpráva vládního kontrolního orgánu na pokračující zpoždění údržby. (Foto: Flickr)
Několik dní po havárii stíhačky F-35B za 100 milionů dolarů na venkově v Jižní Karolíně byla ve čtvrtek zveřejněna zpráva vládního kontrolního orgánu, která upozorňuje na pokračující zpoždění údržby a ukazuje, že stíhačky F-35 jsou „schopné plnit úkoly“ pouze v 55 % případů.
„Pokud letoun dokáže plnit úkoly pouze v 55 % případů a cílem je 85 až 90 % případů, daňovým poplatníkům se jejich peníze nevyplatí,“ uvedla Diana Maurerová, která je autorkou zprávy pro Úřad pro vládní odpovědnost.
Program F-35, který vede vojenský dodavatel Lockheed Martin, je jedním z nejdražších programů ministerstva obrany a během své životnosti bude daňové poplatníky stát celkem 1,7 bilionu dolarů.
Zpráva GAO uvádí, že velkou část výdajů programu – 1,3 bilionu dolarů – tvoří náklady na údržbu a provoz stíhaček.
Maurer uvedl, že celková údržba stíhaček „spočívá výhradně na společnosti Lockheed Martin a subdodavatelích, které si najímá“. Ačkoli to není u F-35 nic výjimečného, GAO zjistila, že přístup řízený dodavateli může způsobit zpoždění.
Ve zprávě se například uvádí, že GAO hovořila se zaměstnanci vojenské údržby na třech místech, kteří uvedli, že nemohli vyhledávat čísla náhradních dílů pro F-35, protože proprietární databáze byla kontrolována společností Lockheed, hlavním dodavatelem.
„Nemožnost volného přístupu k číslům dílů brání opravám letounů, protože zdržuje objednávání a příjem potřebných dílů,“ uvádí se ve zprávě.
Zpráva uvádí, že údržba součástek pro stíhací letouny F-35 zaostává a ve frontě na opravu čeká více než 10 000 součástek.
F-35 používají letectvo, námořní pěchota a námořnictvo. Dřívější problémy s údržbou vedly k tomu, že Pentagon převzal řízení údržby letounů F-35, ale podle zprávy k tomu má dojít až koncem roku 2027.
Kongres pověřil GAO přezkoumáním v rámci loňského návrhu zákona o obraně poté, co byly zjištěny přetrvávající problémy s údržbou.
GAO předložil sedm doporučení k řešení zpoždění údržby a Pentagon se všemi souhlasil, uvádí zpráva.
Společnost Lockheed Martin ve svém prohlášení uvedla: „Jsme připraveni spolupracovat s vládou při vytváření plánů pro budoucí údržbu letounů F-35, které zajistí připravenost k plnění úkolů a umožní odstrašení.“
Zdroj: nbcnews.com