Vysoký představitel NATO varoval, že rostoucí ceny munice mohou znamenat, že západní země nevydávají na armádu dostatek prostředků, aby mohly Ukrajinu dostatečně vyzbrojit. (Foto: Flickr)
Washington a jeho spojenci přislíbili Kyjevu od loňské ruské invaze zbraně za téměř 100 miliard dolarů.
V sobotu předseda vojenského výboru NATO, nizozemský admirál Rob Bauer, uvedl, že členové aliance musí na obranu vynakládat více prostředků, aby zohlednili rostoucí ceny. „Ceny vybavení a munice prudce rostou. Právě teď platíme stále více a více za přesně totéž,“ řekl. „To znamená, že nemůžeme zajistit, aby zvýšené výdaje na obranu skutečně vedly k větší bezpečnosti.“
Od ruské invaze na Ukrajinu přislíbily USA Kyjevu zbraně za více než 43 miliard dolarů. Zvýšená poptávka po zbraních vedla ke zvýšení cen akcií amerických obchodníků se zbraněmi.
Bývalí představitelé Pentagonu varovali, že výrobci zbraní využívají války na Ukrajině k tomu, aby ministerstvo obrany zdražili. Shay Assad, který 40 let pracoval jako vyjednavač smluv v Pentagonu, řekl v pořadu 60 Minutes, že tyto firmy předražují ministerstvu obrany vše od „radarů a raket … vrtulníků … letadel … ponorek … až po šrouby a matice“.
Atif Rashid, redaktor Analyist News, poznamenal: „V týdnech po ruské invazi tržní kapitalizace společnosti Raytheon Technologies vystřelila na 155 miliard dolarů ze 128 miliard dolarů na začátku roku. Lockheed Martin začínal rok 2022 hodnotou 98 miliard dolarů; na konci roku dosáhla 127 miliard dolarů – nejvyšší hodnoty od doby, kdy se o tom vedou záznamy.“ Pokračoval: „Společnost Northrop Grumman začala rok na 61 miliardách dolarů a skončila na 84 miliardách dolarů.“
Bauer však dal pokyn soukromým investičním fondům a bankám, aby podpořily snahu zbrojního průmyslu o zvýšení výroby. Washington výrazně dotuje zbrojní průmysl, aby zvýšil tempo výroby nábojů ráže 155 mm. Pentagon vydá za rok 1,5 miliardy dolarů na zvýšení výroby dělostřeleckých nábojů.
Přesto USA nejsou schopny vyrobit takové množství nábojů, jaké Ukrajina potřebuje. Podle šéfa akvizičního oddělení Pentagonu Billa LaPlanteho mohou výrobci zbraní vyrobit 28 000 nábojů měsíčně, ale Ukrajina jich denně vystřílí až 10 000 kusů.
LaPlante tvrdí, že zbrojní průmysl je v předstihu a do roku 2025 by měl být schopen zvýšit výrobu na přibližně 1,2 milionu nábojů ročně. Tím by však USA stále zůstaly daleko za Ruskem, které podle odhadů v současnosti vyrábí 2 miliony nábojů ročně.
Zdroj: libertarianinstitute.org