Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zahájil svou cestu po USA v Kalifornii, aby si promluvil s miliardářem a podnikatelem Elonem Muskem o antisemitismu na jeho platformě sociálních médií X – zatímco Musk ho požádal, aby se zabýval jeho revizí soudnictví v Izraeli. (Foto: Flickr)
Oba také diskutovali o umělé inteligenci na málo navštěvované pondělní livestreamové akci.
Netanjahuova významná návštěva v oblasti Sanfranciského zálivu přichází v době, kdy Musk čelí obvinění z tolerování antisemitských vzkazů na své platformě sociálních médií, zatímco Netanjahu čelí politické opozici doma i v zahraničí. Protestující se v pondělí brzy ráno shromáždili před továrnou v kalifornském Fremontu, kde Tesla vyrábí svá auta.
Krátce před půl desátou dopoledne začal videopřenos s Netanjahuem a generálním ředitelem společnosti Tesla. Netanjahu na svém oficiálním účtu X zveřejnil, že s Muskem vede „rozhovor jeden na jednoho“. Počet diváků se pohyboval kolem 700-800 lidí.
Oba začali vtipem o deepfakes a rychle se pustili do diskuse o umělé inteligenci jako požehnání i prokletí pro lidstvo.
Netanjahu řekl, že důležitou otázkou ohledně pokročilejší umělé inteligence je: „Jak přimějete mezinárodní režim, aby tuto věc kontroloval?“
Řekl, že to začíná tím, že se podobně smýšlející státy dohodnou na etickém kodexu a kodexu chování, aby podpořily výhody a „omezily prokletí“, ale uvedl, že stále bude potřeba „hlídat planetu“ proti nepoctivým aktérům.
Rozhovor ve volném stylu, který zahrnoval vtipy obou mužů, se brzy stočil ke svobodě projevu a antisemitismu, přičemž Netanjahu Muskovi řekl, že doufá, že v rámci prvního dodatku najde způsob, jak potlačit antisemitismus a další formy nenávisti na své platformě sociálních médií.
„Povzbuzuji vás a vyzývám vás, abyste našel rovnováhu. Je to těžké,“ řekl Netanjahu.
Musk řekl, že při 100 až 200 milionech příspěvků na X za den „některé z nich budou špatné“. Poté zopakoval politiku platformy, že nebude podporovat ani posilovat nenávistné projevy. Pod Muskovým vedením změnil bývalý Twitter svá pravidla tak, že sporné příspěvky nejsou obvykle odstraňovány, ale místo toho je omezena jejich viditelnost, takže lidé je musí vyhledávat, pokud je chtějí vidět. Musk to nazývá „svobodou projevu, nikoli svobodou dosahu“.
Musk čelí obvinění, že na své sociální síti toleruje antisemitské příspěvky. Liga proti hanobení, významná židovská občanskoprávní organizace, obvinila Muska, že umožňuje šíření antisemitismu a nenávistných projevů na X. Její ředitel Jonathan Greenblatt uvedl, že Musk „zesílil“ poselství neonacistů a bílých supremacistů, kteří chtějí ligu zakázat, tím, že se s nimi nedávno na X zapojil.
V příspěvku ze 4. září Musk tvrdil, že se liga „snaží tuto platformu zničit tím, že ji a mě falešně obviňuje z antisemitismu“. V dalších příspěvcích uvedl, že liga je zodpovědná za 60% pokles příjmů společnosti X. ADL patřila mezi koalici nebo skupiny, které loni vyzvaly společnosti, aby pozastavily svou reklamu na Twitteru poté, co Musk tuto platformu koupil. Analytici, kteří Twitter sledují, však tvrdili, že Muskovy chaotické změny na platformě – včetně vyřazení známé značky – vedly k poklesu zájmu inzerentů.
Skupina se tento měsíc setkala s výkonnou ředitelkou společnosti X Lindou Yaccarino. Musk i Yaccarino nedávno zveřejnili vzkazy, že jsou proti antisemitismu.
V neděli však Musk napsal, že organizace George Sorose „zřejmě nechce nic menšího než zničení západní civilizace“. Třiadevadesátiletý Soros věnoval miliardy dolarů ze svého osobního majetku na liberální a antiautoritářské účely po celém světě, což z něj činí oblíbený terč mnoha pravicových stran. Američan maďarského původu, který je židovského původu, byl také po desetiletí terčem antisemitských útoků a konspiračních teorií.
Netanjahuova návštěva byla na světového vůdce neobvykle zaměřena na Muska. Itineráře návštěv politických hodnostářů v Silicon Valley obvykle zahrnují také velké technologické společnosti, jako jsou Apple, Google nebo Meta.
Z Kalifornie Netanjahu zamíří do New Yorku, kde má vystoupit na Valném shromáždění OSN a setkat se s prezidentem Joe Bidenem a dalšími světovými lídry, uvedla jeho kancelář. Patří mezi ně německý kancléř Olaf Scholz, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, dále jihokorejský prezident Yoon Suk Yeol a generální tajemník OSN António Guterres.
Statisíce Izraelců se zúčastnily devítiměsíčních demonstrací proti Netanjahuovu plánu na revizi izraelského soudního systému. Tyto protesty se rozšířily i do zámoří a skupiny izraelských emigrantů pořádaly demonstrace během návštěv Netanjahua a dalších členů jeho kabinetu.
Netanjahu tvrdí, že plán na revizi soudnictví je nutný k omezení pravomocí nevolených soudců, kteří jsou podle něj a jeho spojenců liberální a příliš zasahují do soudního systému. Kritici tvrdí, že jeho plán je uchopením moci, které zničí systém brzd a protivah v zemi a posune ji směrem k autokratické vládě.
Významnou roli v protestech sehrály přední osobnosti vlivné izraelské high-tech komunity. Tvrdí, že oslabení soudnictví poškodí podnikatelské prostředí v zemi a odláká zahraniční investice. Izraelská měna, šekel, letos prudce klesla na hodnotě, což je známkou oslabení zahraničních investic.
Netanjahu zlehčoval svou revizi jako potřebnou, drobnou korekci, která má omezit to, co označil za nadměrné pravomoci soudnictví v jeho zemi. Kritici tvrdí, že plán, který zahrnuje návrh na kontrolu jmenování soudců v zemi, by soustředil moc v rukou Netanjahua a jeho spojenců. Netanjahu se také nezmínil o svém korupčním procesu. Netanjahu sám sebe popisuje jako oběť honu na čarodějnice a jeho kritici tvrdí, že revize je motivována jeho hněvem na právní systém.
Zdroj: fortune.com