Ukrajinské bezpečnostní služby v pondělí oznámily, že zmařily rozsáhlý atentát, jehož cílem byl prezident Volodymyr Zelenskyj. (Foto: Shutterstock)

Byla zatčena žena, která žije v Očakově na jihu Ukrajiny, údajně za to, že plánovala informovat ruskou rozvědku o přesném místě Zelenského pobytu, který navštívil Mykolajivskou oblast, kde se nachází jihovýchodní fronta s ruskými silami. Podle bezpečnostních představitelů byla „přistižena při činu“.

SSU popsala, že zadržená žena, která nebyla identifikována, pracovala na vojenské základně jako prodavačka v jednom z jejich vojenských obchodů.

Je obviněna ze „shromažďování zpravodajských informací“ s cílem předat je svému ruskému nadřízenému, aby mohl být proveden rozsáhlý letecký útok, konkrétně během Zelenského cesty do regionu koncem července. V té době navštívil zdravotnické zařízení v Očakivu spolu s dalšími místy v jižní oblasti.

Byla přistižena při činu, tvrdí ukrajinští představitelé, přičemž ukrajinské mediální zdroje uvádějí: „Podezřelý ruský agent se snažil zjistit harmonogram prezidentské cesty v regionu.

„SBU se podařilo předejít jejímu počínání a chytila ji při činu,“ uvádí se v jedné ze zpráv ukrajinských médií. „Cestovala také fotografovat systémy elektronického boje a muniční sklady v oblasti u Očakova na pobřeží Černého moře,“ tvrdí se dále.

Představitelé ukrajinské rozvědky tvrdí, že dostali tip na údajnou činnost ženy, která zahrnovala mapování polohy klíčových vojenských míst a natáčení citlivých objektů.

Kyjevští představitelé v minulosti během konfliktu naznačili, že bylo odhaleno a zmařeno několik atentátů na prezidenta. Tento případ se však jevil jako nejzávažnější, neboť žena byla přistižena, jak se „snaží předat útočníkům zpravodajské informace“ při přípravě leteckých úderů, které se měly shodovat se Zelenského návštěvou.

V březnu zašel poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak tak daleko, že naznačil, že Zelenskij přežil více než tucet pokusů o atentát.

„Zahraniční zdroje hovoří o dvou nebo třech pokusech. Já se domnívám, že takových pokusů bylo více než tucet. Neustále dostáváme informace o tom, že existují určité průzkumné skupiny, které se snaží dostat do vládních prostor a podobně,“ citoval Podoljaka již dříve list Ukrajinska pravda.

Tyto dramatické příběhy o zmařených spiknutích však bývají také spojeny se zoufalými žádostmi o další zbraně a finanční prostředky ze Západu. Je však pravděpodobné, že hrozby a spiknutí proti ukrajinskému vůdci skutečně existují, vzhledem k tomu, že se tam odehrává aktivní válka, i když možná jsou zprávy v některých případech přehnané – také za účelem konzumace západními médii.

Zdroj: cnn.com