Rekordních 2,84 milionu lidí nyní trvá na tom, že již nejsou povinni platit roční poplatek ve výši 159 liber, protože nesledují kanály BBC ani žádný druh živého vysílání. (Foto: Flickr)

Toto číslo představuje nárůst o více než 360 000 oproti předchozím dvanácti měsícům.

Toto opuštění BBC vyostří debatu o budoucnosti vysílání i koncesionářských poplatků.

Toby Young, zakladatel a ředitel Unie svobody slova, řekl: „Tato čísla ukazují, že televizní poplatek není pro BBC do budoucna životaschopným modelem financování.“

Dodal: „Zřejmou alternativou je stát se službou založenou na předplatném, jako jsou Netflix a Amazon Prime. Vzhledem k celosvětové známosti značky BBC a její pověsti producenta prémiového obsahu by se mohla stát největší a nejziskovější streamovací službou na světě.“

Nárůst počtu lidí, kteří tvrdí, že nejsou povinni platit poplatek, je jedním z faktorů, které vedou k poklesu počtu prodaných licencí.

V loňském roce společnost TV Licensing (TVL), která vybírá koncesionářské poplatky jménem BBC, prodala 23,50 milionu licencí.

V porovnání s předchozím rokem se jedná o pokles přibližně o 420 000 licencí.

Každé snížení počtu prodaných licencí má samozřejmě dopad na finance BBC.

Korporace již musí omezovat služby poté, co vláda v roce 2022 rozhodla o zmrazení licenčních poplatků na dva roky.

V loňském roce BBC vydělala na licenčních poplatcích 3 741 milionů liber oproti 3 800 milionům liber v roce předchozím.

To je pokles o 59 milionů liber.

Současně se veřejnoprávní vysílatel musí vypořádat s nárůstem úniků od lidí, kteří mají nárok na koncesionářské poplatky, ale neplatí je.

Odhadovaná míra úniků, která je částečně způsobena krizí životních nákladů, se poprvé od roku 1995 zvýšila na více než deset procent.

Předpokládá se, že současná míra úniků z koncesionářských poplatků stojí BBC 430 milionů liber ročně.

Zdroj: dailymail.co.uk