Protestující zdemolovali francouzské velvyslanectví v Niamey poté, co vojenská junta převzala moc v této západoafrické zemi závislé na pomoci a bezpečnosti.

Emmanuel Macron „nebude tolerovat žádný útok proti Francii a jejím zájmům“ v Nigeru a Paříž podnikne „okamžitou a nekompromisní odvetu“, uvedla v neděli francouzská vláda, když tisíce lidí demonstrovaly před francouzským velvyslanectvím v Niamey na podporu probíhajícího vojenského převratu.

„Kdokoli zaútočí na francouzské občany, armádu, diplomaty nebo francouzské základny, dočká se okamžité a nekompromisní odvety Francie,“ varoval Elysejský palác ve svém prohlášení. „Prezident republiky nebude tolerovat žádný útok proti Francii a jejím zájmům.“

Podle Quai d’Orsay se v Nigeru v současné době nachází 500 až 600 francouzských státních příslušníků.

„Francie rovněž podporuje všechny regionální iniciativy zaměřené na „obnovení ústavního pořádku“ a návrat zvoleného prezidenta Mohameda Bazouma, dodal palác.

Bouře na velvyslanectví

Francouzské ministerstvo zahraničí rovněž odsoudilo „jakékoli násilí proti diplomatickým objektům, za jejichž bezpečnost je odpovědný hostitelský stát“.

Francie je klíčovým rozvojovým a bezpečnostním spojencem Nigeru a v současné době tam má 1 500 vojáků. Po převratu však v sobotu oznámila, že pozastavuje svou pomoc zemi.

Tisíce lidí demonstrovaly před francouzským velvyslanectvím v Niamey, kde byly nakonec rozehnány slzným plynem.

Někteří se pokusili vniknout do budovy, jiní strhli tabulku s nápisem „Francouzské velvyslanectví v Nigeru“ a poté ji rozdupali na asfaltu a nahradili ji ruskými a nigerijskými vlajkami.

Protest svolalo občanské hnutí M62, které nesouhlasí s operací francouzské armády Barkhane v Sahelu a na Sahaře.

Hodnocení hrozeb

Země západní Afriky se tuto neděli sejdou v Abuji na „mimořádném summitu“, aby zhodnotily situaci po vojenském převratu, který pravděpodobně vyústí v sankce, neboť junta v něm vidí hrozbu „bezprostřední vojenské intervence“.

Sesazený prezident Mohamed Bazoum, který má být zvolen v roce 2021, vstupuje do pátého dne v sekvestraci ve své soukromé rezidenci v prezidentském paláci, kterou střeží jeho tělesná stráž, jejíž šéf, generál Abdourahamane Tiani, předsedá juntě Národní rady pro ochranu vlasti (CNSP).

Po Mali a Burkině Faso je Niger, sužovaný útoky skupin napojených na Islámský stát a al-Káidu, třetí zemí v regionu, která od roku 2020 zažila státní převrat.

Zdroj: euronews.com