Režisér James Cameron v úterním rozhovoru varoval, že „ozbrojení umělé inteligence“ je nejvýznamnějším ze všech rizik, která tato rychle se rozvíjející technologie představuje pro lidstvo. (Foto: Flickr)
„Varoval jsem vás už v roce 1984,“ řekl oceněný filmař poněkud falešně s odkazem na svůj film Terminátor z tohoto roku o kyborgovi zabijákovi vyslaném z budoucnosti. „Ale vy jste mě neposlouchali.“
V rozhovoru pro kanadskou televizi CTV Cameron také udeřil na vážnější notu a poukázal na nebezpečí, které podle něj představuje umělá inteligence (AI) pro lidstvo.
Konkrétně varoval před ozbrojováním této technologie, které by se podle jeho předpovědi mohlo vyvinout v situaci podobnou závodům v jaderném zbrojení, kdy „pokud ji nevytvoříme my, určitě ji vytvoří ti druzí“.
„Musíte sledovat peníze: Kdo tyhle věci staví? Buď to staví, aby ovládli podíl na trhu – tak co to učíte? Chamtivost. Nebo to staví pro obranné účely – takže ho učíte paranoie. Myslím, že největší nebezpečí představuje zbrojení umělé inteligence. Myslím, že se s AI dostaneme do ekvivalentu závodů v jaderném zbrojení,“ řekl.
„Můžete si představit umělou inteligenci na bojišti – celá věc se odehrává jen díky počítačům, a to takovou rychlostí, že lidé už nemohou zasahovat. Nemáte žádnou možnost deeskalace,“ varoval Cameron, „a když máte co do činění s potenciálem eskalace do jaderné války, deeskalace je název hry a mít tu pauzu, ten timeout.“
„Ale udělají to? Umělá inteligence to neudělá,“ dodal režisér filmu Avatar: Cesta vody.
Cameronovo varování odráží obavy mnoha předních odborníků a zákonodárců, kteří uznávají výhody umělé inteligence, ale zároveň si uvědomují její potenciální nebezpečí.
Mnozí zákonodárci a vedoucí představitelé v této oblasti podporují vládní regulaci, ale přetrvávají obavy, že Kongres nemá dostatečné odborné znalosti a schopnost prosazovat regulaci, která by držela krok s vyvíjející se technologií.
Zdroj: thehill.com