Ukrajina již začala proti ruským silám používat kazetovou munici dodanou USA, uvedl 20. července deník Washington Post s odvoláním na ukrajinské představitele. (Foto: Flickr)

Tyto zbraně byly rozmístěny na jihovýchodě Ukrajiny a očekává se, že budou použity proti ruským pozicím poblíž okupovaného města Bachmut, napsal list.

Podle ukrajinského představitele kyjevské jednotky vypálily kazetovou munici proti ruským pozicím, aby rozbily zákopy zpomalující ukrajinský postup.

Washington oznámil poskytnutí dvouúčelové zdokonalené konvenční munice (DPICM) 7. července na podporu ukrajinské protiofenzívy. Tento krok se ukázal jako kontroverzní kvůli humanitárním obavám spojeným s použitím kazetové munice.

Při výbuchu se z projektilu rozptýlí menší pumy na velké ploše, které mohou při dopadu nedetonovat a způsobit škody civilistům, když už je po bojích. Podle amerických představitelů má munice, kterou Ukrajina obdržela, míru selhání nejvýše 2,5 %, zatímco v případě Ruska je to 30-40 %.

Více než 120 zemí zakázalo v úmluvě z roku 2010 používání, vývoj, výrobu, získávání, skladování nebo předávání kazetové munice. Ukrajina, USA a Rusko nejsou signatáři úmluvy.

Ukrajinská armáda 13. července potvrdila, že obdržela první zásilky kazetové munice, a zdůraznila, že bude použita pouze proti soustředěným ruským pozicím, nikoliv v hustě obydlených oblastech či městech ani na ruském území.

Kreml pohrozil, že v případě jejich použití Ukrajinou na bojišti nasadí v odvetě své zásoby kazetové munice. Ukrajinští představitelé a skupiny pro lidská práva však uvedli, že ruské síly již několikrát nasadily tuto munici proti civilním cílům.

Zdroj: kyivindependent.com