Spojenci NATO v pondělí dosáhli dohody o obranných plánech, které podrobně popisují, jak by aliance reagovala na ruský útok, a překonali tak tureckou překážku den před setkáním lídrů na summitu ve Vilniusu, uvedlo pět diplomatů pro agenturu Reuters. (Foto: Flickr)
NATO po desetiletí nepovažovalo za nutné vypracovávat rozsáhlé obranné plány, protože vedlo menší války v Afghánistánu a Iráku a bylo si jisté, že postsovětské Rusko již nepředstavuje existenční hrozbu.
Ale vzhledem k tomu, že těsně za jeho hranicemi na Ukrajině zuří nejkrvavější válka v Evropě od roku 1945, nyní varuje, že musí mít veškeré plánování připraveno dlouho předtím, než by mohl vypuknout konflikt s rovnocenným protivníkem, jako je Moskva.
Turecko blokovalo schválení toho, co NATO nazývá svými regionálními plány, kvůli formulacím týkajícím se zeměpisných lokalit, jako je Kypr.
„Pro alianci je to vynikající. Turecko muselo přistoupit na kompromis a zrušit vazbu,“ řekl agentuře Reuters jeden z diplomatů.
Vedoucí představitelé NATO se 11. a 12. července sejdou ve Vilniusu na summitu, na kterém se bude jednat o členství Švédska a budoucích vztazích aliance s Ukrajinou.
Tím, že NATO nastíní své regionální plány, poskytne také státům návod, jak modernizovat své síly a logistiku.
Potřeba financovat tento zásadní posun je jedním z důvodů, proč se vedoucí představitelé chystají ve Vilniusu zvýšit cíl aliančních vojenských výdajů a ze současného cíle 2 % národního HDP učinit minimální požadavek.
Představitelé NATO odhadují, že bude trvat několik let, než budou plány plně realizovány, ačkoli zdůrazňují, že aliance může v případě potřeby okamžitě vyrazit do boje.
Zdroj: reuters.com