Ve jménu „ochrany budoucích generací před potenciálně ničivými následky“ představila ve středu dvoustranná skupina amerických zákonodárců legislativu, která má zabránit umělé inteligenci odpalovat jaderné zbraně bez významné lidské kontroly. (Foto: Flickr)

Zákon Block Nuclear Launch by Autonomous Artificial Intelligence Act (Blokovat odpalování jaderných zbraní autonomní umělou inteligencí) – předložený senátorem Edem Markeym (D-Mass.) a poslanci. Ted Lieu (D-Calif.), Don Beyer (D-Va.) a Ken Buck (R-Colo.) – tvrdí, že „jakékoli rozhodnutí o odpálení jaderné zbraně by nemělo být učiněno“ umělou inteligencí.

Navrhovaný právní předpis uznává, že v dokumentu Pentagonu Nuclear Posture Review z roku 2022 se uvádí, že současnou politikou USA je „udržovat člověka ‚v obraze‘ při všech činnostech, které jsou rozhodující pro informování a provádění rozhodnutí prezidenta o zahájení a ukončení použití jaderných zbraní“.

Návrh zákona by tuto politiku kodifikoval tak, aby žádné federální prostředky nemohly být použity „k odpálení jaderné zbraně [nebo] k výběru či zapojení cílů pro účely odpálení“ jaderných zbraní.

„Vzhledem k tomu, že žijeme ve stále digitálnějším věku, musíme zajistit, aby pravomoc velet, řídit a odpalovat jaderné zbraně měli pouze lidé – nikoliv roboti,“ tvrdil Markey ve svém prohlášení. „Potřebujeme, aby lidé rozhodovali o použití smrtící síly, a to zejména v případě našich nejnebezpečnějších zbraní.“

Buck tvrdil, že „zatímco americké vojenské využití umělé inteligence může být vhodné pro posílení cílů národní bezpečnosti, použití umělé inteligence pro nasazení jaderných zbraní bez lidského řetězce velení a řízení je bezohledné, nebezpečné a mělo by být zakázáno.“

Podle zprávy 2023 AI Index Report – výročního hodnocení, které začátkem tohoto měsíce zveřejnil Stanfordský institut pro umělou inteligenci zaměřenou na člověka – se 36 % dotázaných odborníků na umělou inteligenci obává možnosti, že by automatizované systémy „mohly způsobit katastrofu jaderné úrovně“.

Zpráva následovala po únorovém hodnocení skupiny na podporu kontroly zbrojení Arms Control Association, podle níž AI a další nově vznikající technologie včetně smrtících autonomních zbraňových systémů a hypersonických raket představují potenciální existenční hrozbu, která zdůrazňuje potřebu opatření ke zpomalení tempa zbrojení.

„Zatímco se všichni snažíme vyrovnat s tempem, jakým se umělá inteligence zrychluje, budoucnost umělé inteligence a její role ve společnosti zůstává nejasná,“ uvedl Lieu v prohlášení, v němž představil nový návrh zákona.

„Naším úkolem jako členů Kongresu je zodpovědná předvídavost, pokud jde o ochranu budoucích generací před potenciálně ničivými důsledky,“ pokračoval. „Proto jsem rád, že mohu představit dvoustranický, dvoukomorový zákon Block Nuclear Launch by Autonomous AI Act, který zajistí, že bez ohledu na to, co se v budoucnu stane, bude mít kontrolu nad použitím jaderné zbraně člověk – nikoli robot.“

„Umělá inteligence nikdy nemůže nahradit lidský úsudek, pokud jde o odpalování jaderných zbraní,“ dodal Lieu.

Ačkoli Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podporují desítky zemí, žádná z devíti světových jaderných mocností včetně Spojených států ji nepodepsala a ruská invaze na Ukrajinu znovu probudila obavy z jaderného konfliktu, které byly od dob studené války do značné míry nečinné.

Zdroj: commondreams.org