Doutnající napětí mezi soupeřícími ozbrojenými silami v sobotu v súdánském hlavním městě Chartúmu přerostlo v totální válku, která si vyžádala nejméně 50 mrtvých a 600 zraněných. (Foto: Twitter)
To, co začalo jako mírový střet o politickou budoucnost Súdánu, se nyní mění ve válku o kontrolu nad třetí největší africkou zemí.
V bojích proti sobě stojí Súdánské ozbrojené síly (SAF) vedené generálem Abdelem Fattáhem al-Burhanem a Síly rychlé podpory (RSF) generála Mohameda Hamdana Dagala – který je známý také jako Hemedti a působil jako Burhanův zástupce v čele státu.
Oba generálové se spojili při převratu v roce 2021 a společně převzali kontrolu nad zemí. V posledních měsících však mezi SAF a RSF narůstá napětí, protože generálové zaujímají protichůdné postoje při jednáních o ustavení civilní vlády — o což se země snaží od roku 2019, kdy revoluce svrhla třicetiletou vládu prezidenta Umara al-Bašíra.
Říci, že se vztahy mezi oběma bývalými spojenci zhoršily, by bylo velmi slabé slovo: Po vypuknutí bojů Hemedti údajně prohlásil, že „Burhan bude zajat, nebo zemře jako pes“. Mezitím Burhan v gestu, které se vzhledem ke stavu věcí jeví jako komicky prázdné, vydal dekret, jímž nařídil RSF rozpustit.
Není jasné, kdo vystřelil první, ale nyní obě síly bojují o kontrolu nad klíčovými místy Chartúmu, včetně prezidentského paláce, armádního velitelství, státní televize a letiště.
Low-flying jets from Sudan Air Force over Khartoum. H/T to @amalhamdanelex for sharing.
— Benjamin Strick (@BenDoBrown) April 15, 2023
pic.twitter.com/F2OIzUJVbI
Sudanese Air Force MiG-29 jet conducts airstrikes against RSF (Rapid Reaction/Support Forces) in Khartoum pic.twitter.com/AcrY3zhMBG
— LogKa (@LogKa11) April 15, 2023
Boje byly hlášeny také v různých dalších městech. „V Nyale v Jižním Dárfúru je hlášen velký počet obětí,“ napsal na Twitteru nezávislý spolupracovník BBC Mohanad Hashim. „Musíme si udělat lepší obrázek o tom, co se děje mimo Chartúm.“
Ačkoli je ZeroHedge nemůže ověřit, na sociálních sítích kolují videa, která údajně ukazují různé scény bojů. Zde je z korby lehkého nákladního automobilu rozmístěn odpalovací systém s několika raketami, zatímco ostatní vojáci opožděně opouštějí oblast zálohy:
Stíhačky SAF byly viděny, jak nízko nad panoramatem Chartúmu provádějí nálety na pozice RSF ve městě a jeho okolí.
Jedny z prvních bojů se odehrály na chartúmském mezinárodním letišti. Saúdskoarabská národní letecká společnost Saudia oznámila, že jedno z jejích letadel Airbus A330 mělo „nehodu“. Bylo vidět, jak ho zachvátily plameny, zatímco další videa ukazovala více komerčních letadel v plamenech. Všechny lety byly zrušeny.
Přes noc pokračovaly boje, při nichž oblohu osvětlovaly střely se stopovkami…
جانب من إشتباكات المدن.
— ملوك إشتباكات المواكب #رفاق_الثورة (@Moshtabk) April 15, 2023
الله يحفظنا pic.twitter.com/Iv8fb5CVgT
Americký ministr zahraničí Antony Blinken uvedl, že konzultoval s ministry zahraničí Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů „nebezpečné boje…, které ohrožují bezpečnost a ochranu súdánských civilistů a podkopávají úsilí o obnovení demokratického přechodu v Súdánu“. Tato trojice vyzvala k okamžitému ukončení nepřátelských akcí „bez předběžných podmínek“.
Výzvy k nastolení míru zaznívají i ze Súdánu. „Žádám al-Burhána, armádní velitele a vůdce RSF, aby okamžitě zastavili střelbu a aby zavládl hlas rozumu,“ uvedl ve videoprohlášení Abdalla Hamdok, bývalý civilní premiér. „Nad mrtvolami svého lidu není vítěze.“
Zaměstnancům amerického velvyslanectví v Chartúmu bylo nařízeno, aby se ukryli na místě, a podobnou radu dostali i američtí občané v zemi. Od získání nezávislosti na Spojeném království a Egyptě v roce 1956 vede Súdán v Africe v kumulativním počtu pokusů o převrat, kterých bylo celkem 15.
Usáma bin Ládin provozoval v Súdánu na počátku 90. let 20. století jak legální podniky, tak i teroristickou centrálu, než byl vyhoštěn. V roce 2020 byl Súdán Donaldem Trumpem vyřazen z amerického seznamu státních sponzorů terorismu, protože jeho administrativa prosazovala, aby Súdán navázal diplomatické vztahy s Izraelem. Aby dosáhl vyřazení, souhlasil Súdán s vyplacením 335 milionů dolarů jako odškodnění obětem terorismu.
BREAKING: Planes on fire at Khartoum airport after coup attempt in Sudan pic.twitter.com/aWdyMv23xs
— BNO News (@BNONews) April 15, 2023
Ačkoli se Trump vyhnul veřejnému spojování odstranění ze seznamu států sponzorujících terorismus a navázání diplomatických styků s Izraelem, vedoucí RSF Hemedti byl upřímný: „Ať se nám to líbí, nebo ne, vztahy s Izraelem jsou vázány na odstranění Súdánu ze seznamu států sponzorujících terorismus v USA.“
#BREAKING #Sudan
— Mowliid Haji Abdi (@MowliidHaji) April 16, 2023
📌 Fighting continues in #Khartoum mainly eastern side of the city, the death toll & injuries are increasing
📌 Rapid Support Forces say their forces in #PortSudan are under attack from foreign aircraft.
📌 Military jets conducted an aerial bombing on RSF bases pic.twitter.com/ogAO5Pm2oh
Zatímco Trumpův Bílý dům manévroval, Hemedti vřele hovořil o potenciálu Izraele prospět Súdánu, který je z 91 % muslimskou zemí: „Potřebujeme Izrael. Je to vyspělá země a Súdán bude těžit z jeho vyspělých schopností v technickém a zemědělském sektoru.“
Hemedti, který byl očerňován za krvavé potlačení protestního tábora v roce 2019, při němž zahynulo více než 100 lidí, má podporu Saúdské Arábie a SAE. Jejich přízeň si získal nasazením vojáků RSF na pomoc saúdské válce v Jemenu.
Poloha Súdánu u Rudého moře umocňuje jeho strategický význam. V době, kdy se dělili o moc, využívali Burhan a Hemedti možnou výstavbu ruské námořní základny v Port Súdánu jako vyjednávacího prostředku při snaze o toleranci USA vůči jejich vojenské vládě.
V únoru súdánská armáda dokončila přezkum dohody o výstavbě ruské základny – a schválila ji. Uvedla však, že konečné přijetí bude muset počkat na přechod k civilní vládě, který bude zahrnovat vytvoření zákonodárného sboru, který ji bude ratifikovat.
Zdá se, že tato nová válka slouží cíli vlády USA, neboť odkládá tento přechod a zřízení nové ruské námořní základny u Rudého moře. Nemůžeme si tedy pomoci a ptát se na upřímnost Washingtonu, pokud jde o její zastavení – a na to, jak přesně začala.
Trigger Warning ⚠️
— Benjamin Strick (@BenDoBrown) April 15, 2023
Footage captures the moment a building in Khartoum was hit.
This is the result of these clashes in Khartoum – civilians always bare the toll.
pic.twitter.com/FaBFryAibK
Zdroj: zerohedge.com