Nákup lidí v Africe, peníze za děti z Konga – až 40 000 eur platili „adoptivní rodiče“ v Evropě, mezi nimi i právníci. (Foto: Flickr)
O tomto nepochopitelném skandálu exkluzivně pro eXXpress informuje novinářka Aurora Weissová, UN Global Reporter.
Po měsících mlčení informaci poprvé potvrdil Dickson Matembo, stálý tajemník zambijského ministerstva: Osm Chorvatů zatčených v Zambii loni v prosinci za pokus o obchodování s dětmi použilo cestovní doklady získané díky padělaným adopčním dokumentům.
Potvrdilo se také, že majitel dětského domova je na útěku. Zambie chce děti, které jsou nyní „oficiálně chorvatskými občany“, vrátit do jejich rodné DR Kongo.
Případ je v řešení
Případ vyšel najevo v prosinci 2022 poté, co imigrační úředníci zadrželi na letišti v Ndole osm chorvatských státních příslušníků pro podezření z obchodování s dětmi a padělání dokumentů.
Zpočátku byla platnost dokumentů týkajících se adopce nezletilých dětí z Demokratické republiky Kongo sporná, protože mezinárodní adopce z této země jsou od roku 2017 zcela zakázány.
Podezřelí byli mezitím oficiálně zatčeni a obviněni z pokusu o obchodování s dětmi; případ projednává Nejvyšší soud DRK. Gauthier Luyela, vedoucí oddělení ochrany dětí na ministerstvu pro rovnost pohlaví, rodinu a děti, odmítá tvrzení, že chorvatské rodiny dostaly od soudů zvláštní povolení k adopcím.
„Žádné mezinárodní adopce nelze zkoumat“, dokud nebude zřízen nový státní úřad, který bude podle zákona dohlížet na zahraniční adopce.
V Evropě beze stopy zmizelo 39 dětí z Konga
Je obtížné zjistit, kolik dětí bylo takto vykoupeno. Za posledních deset let soudy potvrdily 83 adopcí z KDR, ministerstvo vnitra vydalo dokumenty na 94 dětí – a ministr sociálních věcí a rodiny Marin Piletić se domnívá, že z KDR bylo adoptováno 131 dětí.
Tato čísla vůbec nesedí. Jak zjistila novinářka Aurora Weissová z důvěrných zdrojů, 39 dětí, které měly žít v chorvatských rodinách, beze stopy zmizelo. Lidé v úzkém kontaktu s „adoptivními rodiči“ tvrdí, že se nejedná o podvodné adopce, přestože „adoptivní rodiče“ velmi dobře věděli, že proces probíhal pochybnými kanály.
Oficiální dokumenty například nepřicházely přes ministerstvo zahraničních věcí, ale, jak odhalil průzkum, prostřednictvím zásilkové společnosti DHL. Žádný úředník nikdy nekontroloval jejich pravost.
Děti od 15 000 eur
Kdo jsou lidé, kteří děti adoptují, a kdo jsou adoptované děti, nikdo skutečně neprověřoval. Aurora Weissová zjistila, že většina rodin, které tyto dosud pochybné adopce provádějí, jsou právníci nebo vysoce postavení zaměstnanci ze soukromého sektoru.
Také ceny, které za děti zaplatily, se lišily, od 15 do 40 tisíc eur, podle toho, jak vysoko si „zprostředkovatelé“ cenili „adoptivních rodičů“.
Zdroj: exxpress.at