Použití jaderných zbraní ve válce na Ukrajině by bylo tím nejhorším scénářem. Kreml jimi však neustále vyhrožuje. Bývalý ruský špión dává najevo, že je vše v pořádku. (Foto: Flickr)
Podle bývalého špiona KGB Jurije Schweze už Putin možná nemá jaderné bomby. Ten se podle deníku Bild vyjádřil skepticky ohledně jaderných hrozeb. „Pokud jde o eskalaci, myslím, že jde z velké části o blaf,“ řekl Schwez v rozhovoru pro ukrajinskou televizi. „Mám silné podezření, a odvolávám se na názor odborníků, že Ruská federace již nemusí mít jaderné zbraně.“
Podle Schweze by jaderné hlavice potřebovaly pravidelnou údržbu. Aby byly zbraně použitelné, musí se plutonium každých deset let vyměnit, řekl Schwez. Bývalý agent KGB má podezření, že Ruská federace nemá plutonium, protože tento prvek byl naposledy vyroben v Sovětském svazu.
Odborníci se Schwezovým hodnocením částečně souhlasí. „Ruský jaderný arzenál se mohl stát nepoužitelným kvůli nesprávné údržbě jaderných hlavic a odpalovacích zařízení,“ zhodnotil na svém kanálu na YouTube ukrajinský vojenský expert Oleh Ždanov. Nebylo však možné posoudit, nakolik jsou zbraně funkční a zda by nepředstavovaly hrozbu pro samotné Rusko.
Není také jasné, „do jaké míry Rusko garantuje skladování a údržbu těchto zbraňových systémů“. Vojenský expert své pochybnosti opírá o korupci v ruském státním aparátu a armádě. Na druhou stranu bývalý oligarcha Michael Chodorwski dal jasně najevo, že Putin může zahájit jaderný útok – ale z jiného důvodu než kvůli nedostatku zdrojů. Putin není sebevrah, a proto by jaderné zbraně nepoužil, řekl Chodorwski v rozhovoru pro Merkur.de, který poskytl IPPEN.MEDIA.
Se Schwezovým názorem nesouhlasí ani někteří odborníci, například berlínský think tank „Stiftung Wissenschaft und Politik“. Ten o ruském jaderném arzenálu píše: „Rusko má dnes aktivní jaderný arzenál čítající přibližně 4500 jaderných hlavic. Asi 1600 z těchto hlavic je rozmístěno na pozemních mezikontinentálních balistických raketách, balistických raketách odpalovaných z ponorek a na základnách těžkých bombardérů.“ Podle analýzy Rusko v posledních letech modernizovalo a rozšířilo svůj jaderný potenciál.
Bez ohledu na použití jaderných zbraní se mnozí odborníci shodují, že válka na Ukrajině může eskalovat. Známý americký geostratég George Friedman se ve svém časopise Geopolitical Futures vyjádřil k současné situaci na Ukrajině, která se stává „stále nebezpečnější“. „Ještě relativně nedávno byly ruské útoky na Ukrajinu zpravidla zadržovány ukrajinskými silami,“ napsal ve své poslední analýze v časopise. Rusko se však začalo stavět na odpor, uvedl Friedmann. Naposledy Putin podle CNN oznámil schůzku s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem, na které se mělo jednat o vojenských plánech, což podnítilo obavy z rozšíření války.
Zdroj: fr.de