Dominantní postavení dolaru v globálním obchodu a investičních tocích čelí řadě nových hrozeb, protože mnoho zemí prosazuje plány na podporu používání alternativních měn. (Foto: Flickr)
Státy od Číny a Ruska až po Indii a Brazílii prosazují, aby se více obchodovalo v jiných než dolarových jednotkách – plány sahají od používání místních měn až po zlatem podložený stablecoin a novou rezervní měnu BRICS.
Po desetiletí vládla zelená bankovka jako světová rezervní měna a je široce používána v přeshraničním obchodě, zejména s komoditami, jako je ropa. Díky své relativní cenové stabilitě ji investoři považují za bezpečné aktivum v dobách zvýšené ekonomické a geopolitické nejistoty.
Dolar byl v loňském roce dále podpořen prudkým růstem úrokových sazeb v USA, který jej učinil atraktivním pro zahraniční investory hledající vyšší výnosy. Během prvních devíti měsíců roku 2022 vzrostl o 17 %, ale od té doby ztratil část svého lesku kvůli vyhlídce, že Federální rezervní systém může brzy ukončit zvyšování sazeb v důsledku rychlého ochlazení inflace.
Na tomto pozadí přicházejí nejnovější hrozby pro vládu zelené bankovky – zde je pět měnových projektů z celého světa, které mají v konečném důsledku za cíl podkopat nadvládu dolaru.
Brazílie a Argentina plánují společnou měnu
Brazílie a Argentina nedávno oznámily, že se připravují na zavedení společné měny nazvané „sur“ (jih), která by se nakonec mohla stát projektem podobným euru, který by přijala celá Jižní Amerika.
Společná měna by mohla pomoci posílit jihoamerický obchod, uvedli představitelé zemí ve společném prohlášení, protože se vyhne nákladům na konverzi a nejistotě směnných kurzů. To by mohlo oslabit dominantní postavení dolaru v regionu, vzhledem k tomu, že podle údajů Federálního rezervního systému tvořily zelené bankovky v letech 1999 až 2019 až 96 % obchodu mezi Severní a Jižní Amerikou.
Rusko a Írán usilují o stablecoin krytý zlatem
Rusko a Írán spolupracují na kryptoměně kryté zlatem – „stablecoinu“, který by mohl nahradit dolar při platbách v mezinárodním obchodě.
Obě země, které zasáhly západní sankce, chtějí vydat „token perského regionu“ pro použití v přeshraničních transakcích, přičemž plánují jeho spuštění ve zvláštní ekonomické enklávě v Astrachani na jihu Ruska, která již odbavuje íránské zásilky.
Podle jednoho z moskevských zákonodárců se však projekt může posunout kupředu až poté, co bude ruský trh s digitálními aktivy plně regulován.
Podle think tanku Jamestown Foundation Rusko a Írán v posledních měsících zintenzivnily snahu o „oddolarizaci“. Jejich cílem je zvýšit objem obchodu na 10 miliard dolarů ročně prostřednictvím kroků, jako je rozvoj alternativního mezinárodního platebního systému k systému SWIFT, který mají zakázaný.
Zdroj: businessinsider.com