Jak jsme uvedli minulý týden, generální prokurátorka Amerických Panenských ostrovů Denise Georgeová podala žalobu na společnost JPMorgan kvůli údajnému finančnímu prospěchu z obchodu se sexem Jeffreyho Epsteina – necelý měsíc poté, co Georgeová zajistila vyrovnání ve výši 105 milionů dolarů s Epsteinovým majetkem, který souhlasil s likvidací Epsteinových ostrovů a ukončením všech obchodních operací v regionu. (Foto: Flickr)
O tři dny později se Georgeová stala nezaměstnanou poté, co ji guvernér Albert A. Bryan Jr. vyhodil za to, že údajně podala žalobu na společnost JPMorgan bez jeho svolení.
Podle stížnosti „po více než deset let společnost JPMorgan jasně věděla, že nedodržuje federální předpisy, pokud jde o účty související s Epsteinem, o čemž svědčí její příliš malé a příliš pozdní úsilí poté, co byl Epstein zatčen na základě federálního obvinění z obchodování se sexem, a krátce po jeho smrti, kdy společnost JPMorgan se zpožděním splnila federální zákony“.
Žaloba proti JPMorgan Chase nebyla celým rozsahem Georgeova stíhání zbytků Epsteinovy sítě spiklenců. Přestože Little St. James („Pedo Island“) a přilehlý ostrov patřící Epsteinovu majetku byly v březnu 2022 určeny k prodeji, opatření přijatá Georgem zabránila tomu, aby se předpoklad jakéhokoli prodeje uskutečnil. Jednala ve své bývalé funkci generální prokurátorky amerických Panenských ostrovů a na ostrovy uvalila zástavní právo na trestnou činnost z občanskoprávního vydírání. Tato žaloba byla podána v roce 2020 po Epsteinově „smrti“ v srpnu 2019. Žaloba tvrdila, že ostrov Little St. James Island byl využíván jako součást sítě fiktivních společností, které Epstein zmanipuloval, aby zakryl činnost své sítě obchodníků s lidmi.
Tato žaloba však byla počátkem prosince 2022 mezi Epsteinovým majetkem a Georgovým úřadem urovnána. Podle dohody měl Epsteinův majetek zaplatit vládě amerických Panenských ostrovů více než 105 milionů dolarů jako náhradu škody. Kromě této částky se zástavní práva bránící prodeji Epsteinových ostrovů stanou odstraněnými pod podmínkou, že polovina výnosu z prodeje bude rovněž poskytnuta Americkým Panenským ostrovům prostřednictvím svěřeneckého fondu, který zřídila za účelem přidělení peněz na financování vládních programů boje proti sexuálnímu zneužívání na souostroví. „Toto urovnání obnovuje víru obyvatel Panenských ostrovů, že jejich zákony budou vymáhány bez strachu a zvýhodňování těch, kteří je porušují. Vysíláme jasný signál, že Panenské ostrovy nebudou sloužit jako útočiště pro obchodování s lidmi,“ prohlásila generální prokurátorka Georgeová při oznámení vyrovnání v jednom ze svých posledních činů před svým odvoláním.
Navzdory vyřešení přímého sporu Panenských ostrovů USA s majetkem, který drží Epsteinovo panství, stále přetrvávají otázky ohledně jeho působení v jurisdikci Georgeové. Jedna z nejzáhadnějších a pro zkoumání možná nejzásadnějších z těchto fiktivních společností, Southern Country International, byla první mezinárodně působící bankou, kterou Epstein v roce 2014 otevřel na Amerických Panenských ostrovech. Banka byla otevřena v době, kdy guvernérem území byl John Percy de Jongh Jr. Během svého funkčního období jmenoval de Jongh současného guvernéra Alberta A. Bryana Jr. do své administrativy komisařem ministerstva práce Amerických Panenských ostrovů. Přestože společnost Southern Country International nevyvíjela příliš velkou činnost, obnovila svou licenci na Panenských ostrovech USA pětkrát před údajným Epsteinovým zánikem.
V době Epsteinovy smrti měla jeho banka se sídlem na Panenských ostrovech aktiva ve výši méně než 700 000 dolarů. V prosinci 2019, několik měsíců po jeho údajné sebevraždě, však Epsteinova pozůstalost převedla do společnosti Southern Country International neuvěřitelných 15,5 milionu dolarů. Za necelý měsíc se aktiva banky zmenšila na méně než 500 000 dolarů. Mark Epstein, Jeffreyho bratr a vykonavatel jeho pozůstalosti, uvedl, že banka byla použita k zaplacení existujících dluhů majetku, který měl pod kontrolou. Ačkoli v tiskové zprávě o prosincovém vyrovnání nebyla banka výslovně zmíněna, toto oznámení podrobně popisuje žalobu Panenských ostrovů proti holdingové společnosti Southern Trust Company, která poukazuje na větší rozsah Epsteinem vlastněných podniků spojených se společností Southern Country International. Není jasné, jak obvinění vznesená v Georgově žalobě proti JPMorgan Chase souvisejí s posmrtnou činností, kterou prováděla Epsteinova bankovní operace na Panenských ostrovech.
Po jejím odvolání byla do dočasné funkce na uvolněné Georgeovo místo jmenována asistentka generálního prokurátora Carol Thomas-Jacobsová. Úřad zdědí, protože se připojí k pokračujícímu seznamu žalobců, kteří podali žaloby proti velkým bankám v souvislosti s jejich účty u Epsteina. Jen něco málo přes měsíc před Georgovým podáním bylo podáno několik hromadných žalob proti bankám JPMorgan Chase a Deutsche Bank, které tvrdí, že každá z těchto institucí vědomě profitovala z Epsteinovy trestné činnosti. Tyto žaloby se shodovaly s další žalobou podanou proti Epsteinovu společníkovi Leonu Blackovi, miliardáři, který dříve působil jako generální ředitel společnosti Apollo Global Management, než ho jeho vztah s pedofilem vynesl do centra pozornosti.
Občanskoprávní žaloba proti Blackovi tvrdí, že zneuznaný finančník znásilnil žalobce v roce 2002 ve vile, kterou vlastnil Epstein. Blackův mluvčí sdělil časopisu Forbes, že tvrzení vznesená proti jejich klientovi jsou „kategoricky“ nepravdivá. Jejich reakce pro Forbes následuje po podobné reakci Deutsche Bank, která publikaci sdělila, že žaloba podaná proti ní „postrádá opodstatnění“. Navzdory rozsahu těchto žalob se závažnost Georgeovy žaloby proti JPMorgan Chase jistě postarala o největší rozruch v kdysi stojatých vodách žumpy Epsteinova debaklu. Vyhazov však ponechává jen malou naději, že vlny způsobené jejím posledním činem ve funkci generální prokurátorky vyplaví na břeh nějakou pravdu.
Zdroj: zerohedge.com