Velitelství USA pro Indopacifik ve čtvrtek odhalilo předchozí nebezpečný incident mezi americkými a čínskými vojenskými letadly. (Foto: Youtube)

Konkrétně se jedná o přímý letecký střet z minulého týdne, který byl nyní poprvé potvrzen a který narušil činnost špionážního letounu amerického letectva při letu nad mezinárodními vodami Jihočínského moře.

V prohlášení americké armády se uvádí, že letoun RC-135 Rivet Joint byl 21. prosince zachycen stíhacím letounem J-11 čínského námořnictva PLA, přičemž čínský letoun se přiblížil k americkému pozorovacímu letounu na pouhých 20 stop, což donutilo americký letoun k rychlému úhybnému manévru.

https://www.pacom.mil/Media/News/News-Article-View/Article/3256219/usindopacom-statement-on-unsafe-intercept-of-us-aircraft-over-south-china-sea/

Prohlášení Indopacifického velitelství začíná popisem, že „21. prosince pilot stíhacího letounu J-11 Lidové osvobozenecké armády – námořnictva provedl nebezpečný manévr během zachycení letounu RC-135 amerického letectva, který zákonně prováděl rutinní operace nad Jihočínským mořem v mezinárodním vzdušném prostoru.“.

„Pilot PLAN provedl nebezpečný manévr tím, že letěl před přídí letounu RC-135 a ve vzdálenosti 20 stop od ní, čímž donutil letoun RC-135 provést úhybný manévr, aby se vyhnul srážce,“ píše se dále.

V prohlášení USA se dále uvádí: „Společné síly USA v Indopacifiku usilují o svobodný a otevřený indopacifický region a budou i nadále létat, plout a operovat na moři a v mezinárodním vzdušném prostoru s náležitým ohledem na bezpečnost všech plavidel a letadel podle mezinárodního práva. Očekáváme, že všechny země v indo-tichomořském regionu budou používat mezinárodní vzdušný prostor bezpečně a v souladu s mezinárodním právem.“

Pentagon zveřejnil videozáznam „nebezpečného zachycení“ nad Jihočínským mořem…

Dramatické video, které Pentagon zveřejnil téhož dne, ukazuje, jak se čínská stíhačka J-11 děsivě přiblížila k americkému letounu, jak ukazuje záznam pořízený americkým pilotem přímo z kokpitu RC-135.

K těmto typům zachycení v těsné blízkosti došlo již dříve nad vodami u Číny, ale stále zůstávají velmi vzácné, a měli bychom dodat, že vážné – vzhledem k možnosti letecké srážky nebo incidentu v okamžiku, kdy je napětí mezi USA a Čínou na hraně, zejména kvůli obranné podpoře Washingtonu Tchaj-wanu. Jeden z předchozích incidentů z roku 2017 dokonce zahrnoval čínské stíhačky, které údajně poskytly americkému letadlu „léčbu Top Gun“, což si americký pilot v tomto posledním blízkém střetu přinejmenším myslel…

Zdroj: pacom.mil