Putin ve svém téměř čtyřhodinovém projevu ve Valdajském diskusním klubu (jehož součástí byla i dlouhá část věnovaná otázkám a odpovědím) „působil uvolněně“, poznamenala agentura Reuters, zatímco se ho novináři a účastníci diskuse občas ptali na vyhlídky na jadernou válku.
Dále odmítl obvinění Západu, že by někdy jen naznačil plány na nasazení jaderných zbraní na Ukrajině, a označil jaderný úder v kontextu „speciální operace“ za nakonec zbytečný. „Nevidíme k tomu žádnou potřebu,“ řekl Putin. „Nemá to smysl, ani politický, ani vojenský.“ Zdůraznil, že „pro nás nemá smysl to dělat.“
Dále zdůraznil, že Rusko „nikdy aktivně neřeklo nic o možném použití jaderných zbraní Ruskem“. Zároveň se obořil na Washington, že je „jedinou zemí na světě, která použila jaderné zbraně proti nejadernému státu“ – v narážce na druhou světovou válku a bomby nad Hirošimou a Nagasaki.
Konkrétně se odvolával na předchozí výroky Liz Trussové a nejasné zmínky o tom, že je ochoten bránit Rusko „všemi dostupnými prostředky“, které byly záměrně dezinterpretovány a překrouceny:
Putin řekl, že jeho dřívější varování o připravenosti použít „všechny dostupné prostředky k ochraně Ruska“ se nepovažuje za jaderné šavlování, ale bylo pouze reakcí na prohlášení Západu o jejich možném použití jaderných zbraní.
Zmínil zejména srpnový výrok Liz Trussové, že by byla připravena použít jaderné zbraně, pokud by se stala britskou premiérkou, což podle něj Kreml znepokojilo.
„Co jsme si měli myslet?“ Putin řekl. „Vnímali jsme to jako koordinovaný postoj, jako pokus o vydírání.“
Doslova ve chvíli, kdy Putin hovořil, se Pentagon rozhodl, že je vhodná doba k odhalení ohromujícího obratu v jaderné strategii, když prohlásil, že již nevylučuje použití jaderných zbraní proti nejaderné hrozbě.
Jak jsme již dříve podrobně popsali, ministerstvo obrany v dlouho očekávaném dokumentu vydaném ve čtvrtek uvedlo, že „do roku 2030 budou Spojené státy poprvé ve své historii čelit dvěma velkým jaderným mocnostem jako strategickým konkurentům a potenciálním protivníkům“.
V reakci na to budou USA „udržovat velmi vysokou laťku pro použití jaderných zbraní“, aniž by vyloučily jejich použití v odvetě na nejaderné strategické ohrožení vlasti, amerických sil v zahraničí nebo spojenců.
V dokumentu, který byl formulován dlouho před invazí, Pentagon uvádí, že Rusko se nadále „ohání jadernými zbraněmi na podporu své revizionistické bezpečnostní politiky“, přičemž se očekává, že jeho moderní arzenál dále poroste.
Putin nyní samozřejmě v podstatě ukazuje prstem na Washington a jeho spojence, že jsou skutečnou jadernou hrozbou ve světě. Brífink ministerstva obrany mu rozhodně neuškodil, alespoň z pohledu Moskvy a jejích spojenců.
Zdroj: zerohedge.com