Jen několik dní poté, co jsme informovali o tom, že Francie využila své strategické zásoby pohonných hmot, aby doplnila rostoucí počet čerpacích stanic, které vyschly v důsledku téměř dvoutýdenní stávky zaměstnanců rafinerií.

Přičemž mluvčí vlády Olivier Veran vyzval spotřebitele, aby nepanikařili a nakupovali jen proto, aby dosáhli opačného výsledku, v neděli francouzské ministerstvo energetiky oznámilo, že téměř třetina francouzských čerpacích stanic s benzinem (pro čtenáře v USA je to benzín) má „potíže se zásobováním“ alespoň jedním palivem (oproti 21 % v sobotu), protože francouzský energetický gigant TotalEnergies nabídl v reakci na požadavky odborů urychlení jednání o mzdách ve snaze ukončit stávku, která Francii uvrhla do historické energetické krize.

„Za předpokladu, že blokády skončí a všichni zástupci zaměstnanců budou souhlasit, společnost navrhuje posunout začátek povinných ročních mzdových rozhovorů na říjen,“ uvedla v prohlášení. Původně měla jednání začít v polovině listopadu.

V reakci na to zástupci odborů již dříve agentuře Reuters sdělili, že stávky pořádané CGT, historicky jedním z nejbojovnějších francouzských odborových svazů, budou pokračovat, i když odbory uvedly, že jsou ochotny zahájit jednání příští týden.

Narušily provoz ve dvou závodech společnosti ExxonMobil a ve dvou závodech společnosti TotalEnergies, což způsobilo pokles zásob benzinu ve Francii. Během zhruba dvou týdnů protestních akcí klesla domácí produkce pohonných hmot ve Francii o více než 60 %, což napíná nervy v celé zemi, protože fronty čekajících rostou a zásoby vysychají.

Francouzský ministr dopravy Clement Beaune v sobotu uvedl, že ve Francii není žádný problém se zásobováním. Uvedl, že nedostatek je „lokálním jevem, který souvisí se sociálními pohyby“, a zároveň vyzval společnosti a odbory, aby jednaly „zodpovědně“.

V pátek, kdy stávky v rafineriích pokračovaly již desátým dnem, ministryně energetiky země Agnes Pannier-Runacherová uvedla, že „více než 80 % čerpacích stanic funguje normálně“, a dodala, že v některých regionech, zejména podél hranic s Belgií, kde pohonné hmoty v současné době stojí více, existuje „značné napětí v zásobování“. Od té doby se 80 % snížilo na 70 %.

„Vláda dělá vše pro to, aby se situace co nejdříve normalizovala,“ uvedl Pannier-Runacher v sobotním prohlášení. „Řešení tohoto konfliktu musí být nalezeno co nejdříve,“ dodal.

Podle reportéra agentury Reuters se mezitím již ve středu tvořily dlouhé fronty na čerpacích stanicích ve vnitřním městě a na předměstích hlavního města a v jeho okolí, přičemž fronty se táhly až k hlavní dálnici A1 směřující na sever z města.

Jedním z čekajících ve frontě na čerpací stanici nedaleko Paříže byl Terry Caboste, kovodělník, řekl Euronews. „Vzbudil jsem se ve čtyři hodiny ráno, abych si mohl natankovat, a teď to budou asi čtyři hodiny [co jsem čekal], jestli bude benzín v osm ráno,“ řekl.

Gilles Albou, důchodce čekající ve stejné frontě, popsal svou frustraci ze situace:

„Nerozumím tomu, nechápu to. Je pro mě těžké pochopit, proč se dostáváme do takových situací?“.

Zaměstnanci TotalEnergies požadují 10% zvýšení mezd od letošního roku poté, co prudký nárůst cen energií vedl k obrovským ziskům, které společnosti umožnily vyplatit na dividendách odhadem osm miliard eur a další zvláštní dividendu investorům. Generální ředitel společnosti minulý týden uvedl, že „nastal čas odměnit“ zaměstnance, ale společnost zatím odmítala zahájit jednání.

Zdroj: euronews.com