Jen několik dní poté, co jsme informovali o tom, že Francie využila své strategické zásoby pohonných hmot, aby doplnila rostoucí počet čerpacích stanic, které vyschly v důsledku téměř dvoutýdenní stávky zaměstnanců rafinerií.
Přičemž mluvčí vlády Olivier Veran vyzval spotřebitele, aby nepanikařili a nakupovali jen proto, aby dosáhli opačného výsledku, v neděli francouzské ministerstvo energetiky oznámilo, že téměř třetina francouzských čerpacích stanic s benzinem (pro čtenáře v USA je to benzín) má „potíže se zásobováním“ alespoň jedním palivem (oproti 21 % v sobotu), protože francouzský energetický gigant TotalEnergies nabídl v reakci na požadavky odborů urychlení jednání o mzdách ve snaze ukončit stávku, která Francii uvrhla do historické energetické krize.
Police in France are now checking your fuel tank before they allow you access to petrol stations… if you have too much in your tank, you are turned away.
— Wall Street Silver (@WallStreetSilv) October 10, 2022
Shortages in France are forcing people to wait in lines for hours to get only a partial refill of fuel.
🔊sound 🚨#France pic.twitter.com/hPDu2w1fXe
„Za předpokladu, že blokády skončí a všichni zástupci zaměstnanců budou souhlasit, společnost navrhuje posunout začátek povinných ročních mzdových rozhovorů na říjen,“ uvedla v prohlášení. Původně měla jednání začít v polovině listopadu.
V reakci na to zástupci odborů již dříve agentuře Reuters sdělili, že stávky pořádané CGT, historicky jedním z nejbojovnějších francouzských odborových svazů, budou pokračovat, i když odbory uvedly, že jsou ochotny zahájit jednání příští týden.
#France the oil refinery strikes come amidst a cost-of-living crisis in the country https://t.co/A1oRCCLSH8
— missing (@thebeestang) October 11, 2022
Narušily provoz ve dvou závodech společnosti ExxonMobil a ve dvou závodech společnosti TotalEnergies, což způsobilo pokles zásob benzinu ve Francii. Během zhruba dvou týdnů protestních akcí klesla domácí produkce pohonných hmot ve Francii o více než 60 %, což napíná nervy v celé zemi, protože fronty čekajících rostou a zásoby vysychají.
Francouzský ministr dopravy Clement Beaune v sobotu uvedl, že ve Francii není žádný problém se zásobováním. Uvedl, že nedostatek je „lokálním jevem, který souvisí se sociálními pohyby“, a zároveň vyzval společnosti a odbory, aby jednaly „zodpovědně“.
Whilst 'Just Stop Oil' ecoloons glue their arses to the tarmac outside Buck House, France leads the way!
— Lord Elpus (@LordElpus3) October 11, 2022
A pied, bien sûr, mais à l’avant toutefois. 👣🇫🇷 https://t.co/iax1vJPtnm
V pátek, kdy stávky v rafineriích pokračovaly již desátým dnem, ministryně energetiky země Agnes Pannier-Runacherová uvedla, že „více než 80 % čerpacích stanic funguje normálně“, a dodala, že v některých regionech, zejména podél hranic s Belgií, kde pohonné hmoty v současné době stojí více, existuje „značné napětí v zásobování“. Od té doby se 80 % snížilo na 70 %.
„Vláda dělá vše pro to, aby se situace co nejdříve normalizovala,“ uvedl Pannier-Runacher v sobotním prohlášení. „Řešení tohoto konfliktu musí být nalezeno co nejdříve,“ dodal.
Shortage of ⛽ due to #RussiaUkraineWar crisis & cut down of oil production by #OPEC
— Jester™ (@Love4mAdil) October 11, 2022
Many #Nato nations in #Europe are facing gas ⛽ shortage #France is a victim, now in saving mode..#gasprices#Ukraine #Russia pic.twitter.com/VQawxLgPOR
Podle reportéra agentury Reuters se mezitím již ve středu tvořily dlouhé fronty na čerpacích stanicích ve vnitřním městě a na předměstích hlavního města a v jeho okolí, přičemž fronty se táhly až k hlavní dálnici A1 směřující na sever z města.
Jedním z čekajících ve frontě na čerpací stanici nedaleko Paříže byl Terry Caboste, kovodělník, řekl Euronews. „Vzbudil jsem se ve čtyři hodiny ráno, abych si mohl natankovat, a teď to budou asi čtyři hodiny [co jsem čekal], jestli bude benzín v osm ráno,“ řekl.
Gilles Albou, důchodce čekající ve stejné frontě, popsal svou frustraci ze situace:
„Nerozumím tomu, nechápu to. Je pro mě těžké pochopit, proč se dostáváme do takových situací?“.
Zaměstnanci TotalEnergies požadují 10% zvýšení mezd od letošního roku poté, co prudký nárůst cen energií vedl k obrovským ziskům, které společnosti umožnily vyplatit na dividendách odhadem osm miliard eur a další zvláštní dividendu investorům. Generální ředitel společnosti minulý týden uvedl, že „nastal čas odměnit“ zaměstnance, ale společnost zatím odmítala zahájit jednání.
Zdroj: euronews.com