Energetická situace Německa je zoufalá a výbuchy plynovodu Nord Stream jen zhoršily jeho geopolitické a ekonomické vyhlídky… (Foto: Flickr)
Německo se stalo extrémně závislé na zkapalněném zemním plynu ze Spojených států, aby udrželo svůj průmyslový sektor a ekonomiku nad vodou, a po výbuchu plynovodu Nord Stream se jeho závislost ještě zvýšila.
Výbuch plynovodu mění celou geopolitickou pozici Německa, protože přerušil veškeré naděje Německa na obnovení vztahů s Ruskem a obnovení přístupu k levným dodávkám plynu, které sloužily jako základ průmyslového sektoru země.
Vzhledem k okolnostem se Německo stále více rozčiluje nad „nebetyčně vysokými“ cenami plynu, které musí platit od takzvaných „spřátelených zemí“.
Spolkový ministr hospodářství Robert Habeck kritizoval vysoké náklady na dodávky kapalného plynu do Německa.
Podle něj dokonce i „spřátelené země“ někdy požadují „astronomické ceny“, řekl Habeck listu Osnabrücker Zeitung. Podle něj je třeba dále diskutovat, aby se ceny snížily.
„Myslím, že taková solidarita by byla dobrá i pro omezení cen plynu,“ zdůraznil politik Zelených s ohledem na vládu ve Washingtonu.
EU musí také „spojit svou tržní sílu a naordinovat státům EU inteligentní a synchronizovanou nákupní praxi, aby se jednotlivé členské země navzájem nepředháněly a nezvyšovaly ceny na světovém trhu. Tržní síla členských států je obrovská“.
Kromě kritiky USA nechal Habeck otevřenou otázku, které země obviňuje z podbízení se cenám. Poté, co Rusko přestalo být rozhodujícím dodavatelem plynu, dováží Německo plyn především z Norska, Nizozemska a Belgie. Německé zásobníky plynu jsou v současné době naplněny z 90 %, ale panují obavy, že i když země přečká zimu s dostatkem plynu, ceny vzrostou na neudržitelnou úroveň, což povede k deindustrializaci v zemi a těžké recesi, která by mohla vést k trvalé ztrátě prosperity.
Zdroj: rmx.news