„Problém je především v tom, že nemáme jaderné zbraně. Nic nenasvědčuje tomu, že bychom je jako Polsko v blízké budoucnosti měli mít. Vždy existuje potenciální možnost účasti v dohodách NATO o sdílení jaderných zbraní. Hovořili jsme s americkým vedením o tom, zda Spojené státy o takové možnosti uvažují. Tato otázka je otevřená,“ říká polský prezident Andrzej Duda v rozhovoru pro list Gazeta Polska. (Foto: Flickr)
Sdílení jaderných zbraní je koncept v rámci politiky jaderného odstrašování NATO, který umožňuje členským státům bez vlastních jaderných zbraní účastnit se činnosti Skupiny NATO pro jaderné plánování (NPG) za účelem jejich použití. Konkrétně stanoví, že jaderné zbraně jsou k dispozici ozbrojeným silám těchto zemí.
Na roli a účast Polska v těchto ujednáních se polského prezidenta Andrzeje Dudy zeptal šéfredaktor Tomasz Sakiewicz.
„Znovu však zdůrazňuji, že by se nejednalo o jadernou zbraň pod polskou kontrolou. Účast na sdílení jaderných zbraní neznamená mít vlastní jaderné zbraně.“
Sakiewicz poznamenal, že většina zemí s vlastními jadernými zbraněmi začala právě prostřednictvím tohoto programu. Andrzej Duda na to reagoval:
„Myslím, že by se o tom mělo uvažovat z hlediska vzdálené budoucnosti, ale pevně věřím, že Polsko posílí svou bezpečnost. To musí být naším dlouhodobým cílem. Je to budování velikosti Polska do budoucna.“
Ze tří jaderných mocností v NATO (Francie, Spojené království a Spojené státy) jsou sdílením jaderných zbraní známé pouze Spojené státy. Belgie, Německo, Itálie, Nizozemsko a Turecko mají od listopadu 2009 na svém území americké jaderné zbraně.
Zdroj: polanddaily24.com