Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová je obviňována z vměšování do voleb poté, co pohrozila použitím „nástrojů“, pokud bude v italských národních volbách, které se budou konat tuto neděli 25. září, dosaženo špatného volebního výsledku. (Foto: Twitter)

Giorgia Meloniová se díky svým energickým vystoupením na politických shromážděních stala v nedělních volbách první italskou premiérkou. Bude také první, kdo povede kampaň se symbolem plamene, který připomíná bývalého fašistického vůdce Benita Mussoliniho.

Vyhlídka, že se moci ujme charismatická nacionalistka, která nemá téměř žádné zkušenosti s vládnutím, vyvolává u investorů a úředníků obavy. Itálie se samozřejmě potýká s následky nejvážnějšího konfliktu v Evropě od druhé světové války. Země se však již léta potácí na vodě a snaží se najít recept, který by uvolnil její potenciál a zároveň zůstal věrný její identitě.

Bloomberg

Von der Leyenová dodala, že stejné nástroje jsou již používány proti Maďarsku a Polsku.

„Uvidíme, jak dopadne hlasování v Itálii,“ řekla von der Leyenová.

„Pokud se věci budou ubírat obtížným směrem – a já jsem mluvila o Maďarsku a Polsku – máme k dispozici nástroje.“

Von der Leyenová se takto vyjádřila poté, co jeden novinář z Princetonské univerzity ve Spojených státech uvedl, že v italských volbách jsou kandidáti „blízcí Putinovi“, a zeptal se jí, jak bude EU reagovat v případě jejich zvolení.

Komentář předsedkyně Evropské komise, která je pravděpodobně nejmocnější osobou v celých institucích EU, vyvolal v italské politické třídě šok.

Von Der Leyenová tím jasně narážela na možnost Evropské komise omezit financování členských států, které považuje za porušující zásady „právního státu“, což je mocný nástroj, který může Brusel použít k potrestání jakékoli demokraticky zvolené vlády v Evropě. Právě minulý týden Komise navrhla snížit finanční prostředky ve výši 7,5 miliardy eur Maďarsku, jehož konzervativní vláda je dlouhodobě trnem v oku EU kvůli svému odporu k masové migraci a podpoře tradičních hodnot.

Meloniho postoje se v mnoha ohledech neliší od postojů maďarského premiéra Viktora Orbána.

„Žádné zprostředkování není možné. Ano přirozené rodině. Ne LGBT lobby. Ne násilí islámu, ano bezpečnějším hranicím, ne masové imigraci, ano práci pro naše lidi a ne velkým mezinárodním financím,“ řekl Meloni na předvolební akci.

Politické přesvědčení Meloniové znamená, že pokud se její strana dostane k moci, může EU reagovat extrémními sankcemi vůči Itálii. Na rozdíl od Maďarska, kde je obyvatelstvo v drtivé většině pro setrvání v EU, je však Itálie podle průzkumů již nyní vůči Bruselu stále skeptičtější. Pokud by EU omezila financování Itálie, mohlo by to zvýšit napětí v již tak rozdělené Evropě a potenciálně vyvolat odpor italské veřejnosti.

Italští politici již na hrozbu von der Leyenové reagují.

„Co je to, hrozba? Je to hanebná arogance,“ napsal na Twitteru Matteo Salvini, předseda italské krajně pravicové strany Liga. Požádal von der Leyenovou, aby „respektovala svobodné, demokratické a suverénní hlasování italského lidu“.

V italské televizi také řekl, že „pokud někdo v Bruselu uvažuje o krácení prostředků, které patří Itálii, protože Liga vyhrála volby, pak musíme tuto Evropu přehodnotit“, a dodal, že „jde o institucionální šikanu“.

Volby se konají v neděli 25. září a podle průzkumů se k moci pravděpodobně dostane konzervativně-populistická koalice, jejíž předsedkyně strany Bratři Itálie Giorgia Meloniová se stane první ženou v čele italské vlády.

Levicově-liberální establishment EU se kvůli této vyhlídce dostal do panického stavu a výroky von der Leyenové jsou nejviditelnějšími a nejhrozivějšími výroky významného politika EU od začátku volební kampaně v Itálii. Výsledek voleb může potenciálně ovlivnit i skutečnost, že své výroky pronesla jen několik dní před „klidným“ obdobím italských voleb.

Zdroj: rmx.news