Den poté, co čínská státní média zveřejnila zprávu o objevu nového fosfátového měsíčního minerálu, zveřejnil Čínský národní vesmírný úřad (CNSA) (obdoba NASA) časový plán budoucích průzkumných cest na Měsíc. (Foto: GT)

V pátek státní médium Global Times oznámilo, že měsíční vzorky odebrané v roce 2020 během mise Chiang’e-5 million obsahují ve vzorcích hornin a prachu malé množství nového měsíčního minerálu nazvaného „Changesite-(Y)“.

Jediná krystalická částice měřila v průměru asi 10 mikrometrů – tedy asi desetinu lidského vlasu, uvedla agentura SCMP s odvoláním na čínského úředníka Wanga Süe-ťüna z Čínské národní jaderné korporace (CNNC).

Changesit-(Y) je fosfátový minerál, který se nachází v měsíčních bazaltech. Objev nového minerálu potvrdila Komise pro nové minerály, nomenklaturu a klasifikaci Mezinárodní mineralogické asociace.

„[Objev] poskytuje další základní vědecké údaje pro hodnocení a rozvoj měsíčních zdrojů a prohloubil znalosti lidstva o Měsíci a sluneční soustavě,“ uvedl Dong Baotong, místopředseda Čínského úřadu pro atomovou energii (CAEA).

Měsíční vzorek také obsahoval helium-3, na Zemi vzácný prvek, o němž je známo, že se na Měsíci vyskytuje v hojném množství. Tento izotop má široké využití – mimo jiné jako potenciální zdroj paliva.

Xuejun uvedl, že nálezy v rámci vzorku z roku 2020 „poskytují základní vědecké údaje pro budoucí hodnocení helia-3 v měsíčních vzorcích a jejich průzkum“.

V návaznosti na toto oznámení citovala státní média CCTV Liu Jizhonga, administrátora Čínského centra pro výzkum Měsíce a vesmírný program, který uvedl, že v rámci urychleného průzkumného programu budou v příštím roce k Měsíci vyslány tři lunární orbitální sondy.

Co je tedy na héliu-3 tak zvláštního?

Evropská kosmická agentura (ESA) vysvětlila, že myšlenka těžby „čisté a efektivní formy energie z Měsíce“ je zcela možná, protože měsíční povrch obsahuje „velké množství helia-3“.

„Předpokládá se, že tento izotop by mohl poskytovat bezpečnější jadernou energii ve fúzním reaktoru, protože není radioaktivní a neprodukoval by nebezpečné odpadní produkty,“ pokračovala ESA.

Závod o těžbu na Měsíci a získávání nejrůznějších nerostných surovin je v plném proudu a Čína to dokazuje. Upozornili jsme, že těžba by mohla začít již v roce 2025.

Zdroj: esa.int