Společnost Moderna žaluje Pfizer a jejího německého partnera BioNTech za porušení patentů při vývoji první vakcíny Covid-19 schválené ve Spojených státech a tvrdí, že okopírovali technologii, kterou Moderna vyvinula několik let před pandemií. (Foto: Shutterstock)
Žaloba, která požaduje blíže neurčenou finanční náhradu, byla podána u okresního soudu USA v Massachusetts a u krajského soudu v Düsseldorfu v Německu, uvedla společnost Moderna v páteční tiskové zprávě.
„Tyto žaloby podáváme, abychom ochránili inovativní technologickou platformu mRNA, kterou jsme vytvořili jako průkopníci, do jejíhož vytvoření jsme investovali miliardy dolarů a kterou jsme si nechali patentovat během desetiletí předcházejícího pandemii Covid-19,“ uvedl v prohlášení generální ředitel společnosti Moderna Stephane Bancel.
Společnost Moderna Inc MRNA.O, samostatně, a partnerství společností Pfizer Inc PFE.N a BioNTech SE 22UAy.DE byly dvě z prvních skupin, které vyvinuly vakcínu proti novému koronaviru.
Pouhých deset let stará společnost Moderna se sídlem v Cambridge ve státě Massachusetts byla inovátorem v technologii vakcín s obsahem messengerové RNA (mRNA), která umožnila nebývale rychlý vývoj vakcíny Covid-19.
Schvalovací proces, který dříve trval roky, byl dokončen během několika měsíců, a to zejména díky průlomu v oblasti mRNA vakcín, které učí lidské buňky, jak vytvořit protein, který vyvolá imunitní reakci.
V této oblasti pracovala již dříve také německá společnost BioNTech, když navázala partnerství s americkým farmaceutickým gigantem Pfizer.
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv udělil v prosinci 2020 povolení k mimořádnému použití vakcíny Covid-19 nejprve společnosti Pfizer/BioNTech, o týden později pak společnosti Moderna.
Společnost Moderna tvrdí, že společnost Pfizer/BioNTech bez povolení okopírovala technologii mRNA, kterou si společnost Moderna nechala patentovat v letech 2010 až 2016, tedy dlouho předtím, než se vakcína Covid-19 objevila v roce 2019 a počátkem roku 2020 explodovala do celosvětového povědomí.
Na počátku pandemie společnost Moderna uvedla, že nebude vymáhat své patenty na Covid-19, aby pomohla ostatním vyvinout vlastní vakcíny, zejména pro země s nízkými a středními příjmy. V březnu 2022 však společnost Moderna uvedla, že očekává, že společnosti jako Pfizer a BioNTech budou respektovat její práva duševního vlastnictví. Uvedla, že nebude požadovat náhradu škody za žádnou činnost před 8. březnem 2022.
Patentové spory nejsou v raných fázích vývoje nových technologií neobvyklé.
Společnosti Pfizer a BioNTech již čelí několika žalobám od jiných společností, které tvrdí, že vakcína tohoto partnerství porušuje jejich patenty. Společnosti Pfizer a BioNTech uvedly, že budou své patenty důrazně bránit.
Například německá společnost CureVac 5cv.DE podala v červenci v Německu rovněž žalobu na společnost BioNTech. Společnost BioNTech ve svém prohlášení odpověděla, že její práce je originální.
Společnost Moderna byla žalována za porušení patentu také ve Spojených státech a vede spor s americkým Národním institutem zdraví o práva na technologii mRNA.
V pátečním prohlášení společnost Moderna uvedla, že si společnost Pfizer/BioNTech přivlastnila dva druhy duševního vlastnictví.
Jeden se týkal struktury mRNA, kterou podle společnosti Moderna začali její vědci vyvíjet v roce 2010 a jako první ji v roce 2015 ověřili v testech na lidech.
„Společnosti Pfizer a BioNTech převzaly do klinického testování čtyři různé kandidáty na vakcíny, mezi nimiž byly i varianty, které by se vyhnuly inovativní cestě společnosti Moderna. Společnosti Pfizer a BioNTech se však nakonec rozhodly pokračovat s vakcínou, která má přesně stejnou chemickou modifikaci mRNA jako její vakcína,“ uvedla společnost Moderna ve svém prohlášení.
Druhé údajné porušení se týká kódování proteinu hrotu v plné délce, který podle společnosti Moderna její vědci vyvinuli při vytváření vakcíny proti koronaviru, který způsobuje blízkovýchodní respirační syndrom (MERS).
Ačkoli vakcína proti MERS nebyla nikdy uvedena na trh, její vývoj pomohl společnosti Moderna rychle uvést na trh vakcínu Covid-19.
Zdroj: dailymaverick.co.za