Ochránci lidských práv tento týden obvinili amerického prezidenta Joea Bidena z posilování saúdského útlaku poté, co byla aktivistka odsouzena k 34 letům vězení za tweet o útlaku žen v této fundamentalistické monarchii. (Foto: Flickr)
Salma al-Šehabová, 34letá saúdská matka dvou dětí a postgraduální studentka na univerzitě v anglickém Leedsu, byla v lednu 2021 na dovolené v Saúdské Arábii, když byla zatčena, souzena a odsouzena k šesti letům za mřížemi za příspěvky na sociálních sítích vyjadřující podporu aktivistce Loujain al-Hathloulové, která byla v té době vězněna za prosazování práva žen řídit auto a ukončení systému mužského poručnictví v království.
Minulý týden saúdskoarabský Specializovaný trestní odvolací soud zvýšil al-Šehabovi trest na 34 let a navíc mu uložil 34letý zákaz cestování. Podle Freedom Initiative, skupiny se sídlem ve Washingtonu, která se zasazuje za neprávem vězněné lidi na Blízkém východě a v severní Africe, je trest pro al-Šehabovou vůbec nejdelším trestem vězení pro aktivistku za práva žen v historii Saúdské Arábie.
„Saúdská Arábie se světu chlubila, že zlepšuje práva žen a vytváří právní reformu, ale s tímto odporným rozsudkem není pochyb o tom, že se situace jen zhoršuje,“ uvedla v prohlášení Bethany Al-Haidariová, vedoucí případu v Saúdské Arábii v rámci Freedom Initiative.
„Není bohužel žádným překvapením, že se MBS cítí být při předsedání tak hroznému porušování práv zmocněn více než kdy jindy,“ pokračovala s odkazem na saúdského korunního prince Mohammeda bin Salmána.
Přestože Biden slíbil, že ze Saúdské Arábie udělá „vyvrhele“ kvůli porušování lidských práv, včetně hrůzné vraždy novináře Džamála Chášukdžího, setkal se minulý měsíc s bin Salmánem v Džiddě, kde si vyměnili nyní již proslulý úder pěstí. O několik týdnů později Bidenova administrativa schválila prodej raket Raytheon do Saúdské Arábie v hodnotě více než 3 miliard dolarů.
„Bez jakýchkoli skutečných kroků směrem k odpovědnosti musí Bidenova cesta do Džiddy a objetí mezinárodního společenství působit jako zelená,“ dodal Al-Hajdarí. „Saúdské úřady musí Salmu propustit a zajistit, aby její malí chlapci nevyrůstali bez matky jen proto, že volala po svobodě pro aktivisty za lidská práva.“
Lina al-Hathloul, vedoucí oddělení monitoringu a komunikace saúdskoarabské a londýnské skupiny pro lidská práva ALQST a sestra Loujain, uvedla, že „saúdští aktivisté varovali západní představitele, že poskytnutí legitimity korunnímu princi připraví půdu pro další zneužívání, čehož jsme bohužel nyní svědky.“
Dodala, že „děsivý rozsudek nad al-Šehabovou je výsměchem tvrzení saúdských úřadů o reformách pro ženy a právního systému a ukazuje, že jsou i nadále odhodlány tvrdě trestat každého, kdo svobodně vyjadřuje své názory“. Loujain al-Hathloulová byla několik týdnů po zatčení al-Šehabové propuštěna z vězení, ačkoli kvůli zákazu cestování zůstává v Saúdské Arábii.
„Je ironií, že zatímco Loujainovo propuštění bylo oslavováno, Salma zůstala za mřížemi na základě toho, že právě k tomuto propuštění vyzývala,“ řekl al-Hajdarí. „Je to vzorec, jak saúdské úřady zajišťují, aby ženské aktivistky nemohly oslavovat nebo si připsat zásluhy za jakékoli své těžce vybojované vítězství.“
Zatímco někteří příznivci se ohánějí reformami, které bin Salmán de facto provedl – ženy nyní mohou řídit auto, získat vlastní pas, cestovat do zahraničí a žít samostatně bez povolení mužského poručníka, abychom jmenovali alespoň některé novinky – kritici upozorňují, že království zůstává jednou z nejvíce utlačovaných společností na světě, zejména pro ženy a náboženské menšiny.
Al-Šehabová je šíitská muslimka, což je skupina, která se v království, kde převažují sunnité, dlouhodobě potýká s tvrdou diskriminací. Saúdské šíitce Israe al-Ghomghamové hrozila za nenásilný aktivismus poprava stětím, ačkoli byla nakonec loni odsouzena k osmi letům vězení.
Zdroj: commondreams.org