Pět tureckých bank přijalo ruský platební systém Mir, uvedl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po návratu z jednání s prezidentem Vladimirem Putinem v černomořském letovisku Soči. (Foto: Youtube)
Dochází k vážnému vývoji, pokud jde o práci, kterou turecké banky provádějí na ruské kartě Mir, citovala Erdogana v letadle turecká státní agentura Anadolu. To je úleva jak pro ruské turisty, tak pro Turecko, řekl Erdogan novinářům.
Platba v rublech bude zdrojem finanční podpory pro Rusko i Turecko, řekl a dodal, že během návštěvy se setkali také guvernéři centrálních bank obou zemí. Putin a Erdogan se na jednáních v Soči dohodli, že začnou přecházet na částečné platby v rublech za dodávky zemního plynu.
Turecko sice vyjádřilo svůj nesouhlas s ruskou invazí na Ukrajinu, ale zdrželo se připojení k americkým a evropským sankcím vůči Rusku.
Nadále také dováží energie z Ruska, které mu v loňském roce poskytlo čtvrtinu dovozu ropy a přibližně 45 % dodávek zemního plynu.
Rusko také poskytlo Turecku tolik potřebnou devizovou likviditu tím, že převedlo miliardy dolarů turecké dceřiné společnosti Rosatomu na dokončení výstavby jaderné elektrárny na pobřeží Středozemního moře.
Erdogan rovněž uvedl, že navštíví jadernou elektrárnu Akkuyu, která se ocitla v centru kontroverzí poté, co byl ruským státním Rosatomem odvolán jeden z předních tureckých dodavatelů.
Turecko ani Rusko nepřipustí odklad dokončení elektrárny, uvedl Erdogan.
Turecká ministerstva rovněž pracují na zprostředkování dohody o vývozu ruského obilí, uvedl Erdogan.
Desítky lodí uvízly v přístavech rozmístěných podél Černého moře. Ukrajina uskutečnila první dodávku obilí od ruské invaze 1. srpna a další tři lodě opustily ukrajinské přístavy v pátek.
Zdroj: alarabiya.net