Tisíce litrů ropy unikly do životního prostředí poté, co se u města Härnösand zřítila nově postavená větrná turbína. Z dokumentů krajské správní rady Västernorrlandu vyplývá, že Samnytt se podílel na. (Foto: Facebook)
Okolí zřícené větrné elektrárny je považováno za nebezpečné, a proto nebyly provedeny žádné sanační práce.
V sobotu 16. července v poledne se náhle zřítila jedna z větrných turbín v nově postavené větrné farmě Hästkullen ve Viksjö u Härnösandu.
145 metrů vysoká elektrárna se zřítí na dvou místech, přičemž dvě části stále stojí jako jakási dvojitá věž, zatímco horní část, obsahující samotnou větrnou turbínu, se odlomila a leží na zemi.
Není jasné, co bylo příčinou poruchy. Podle monitorovací stanice SMHI u Härnösandu foukal dnes ráno silný vítr s nárazy přes 18 sekund.
Ačkoli se jedná o nadprůměrnou sílu větru, zdaleka se nejedná o extrémní hodnoty. V březnu letošního roku zaznamenal Härnösand pro srovnání nárazy přesahující 25 sekund.
Teprve pozdě večer, o několik hodin později, byla okresní správní rada a následně policie informována o poruše větrné elektrárny. Vznikly obavy, že ropa a další chemikálie unikly do životního prostředí.
V motorovém prostoru větrné turbíny je mimo jiné 2 200 litrů transformátorového oleje, 700 litrů minerálního oleje, 300 litrů chladicí kapaliny a 150 litrů syntetického oleje. Celkem asi 3,5 m3 ropy a dalších chemikálií.
„Je naléhavě nutné vyhodnotit rozsah havárie, kolik ropy uniklo a kolik půdy se má vyčistit. K posouzení rychlosti, s jakou by se ropa mohla přenášet v podzemních vodách, může být zapotřebí hydrogeologické posouzení,“ uvádí se také ve zprávě.
Od havárie větrné turbíny uplynulo již více než dvanáct dní, ale sanační práce zatím nemohly začít. Důvodem je riziko kolapsu.
Zdroj: samnytt.se