Americká armáda v pátek oznámila, že v rámci nového programu využívá urychlovač částic k vytvoření kompaktního zdroje subatomárních částic, který je dostatečně silný, aby viděl skrz betonové zdi. (Foto: Flickr)
Výzkum vyžaduje vysokoenergetické částice, které lze vyrobit pouze ve velkých výzkumných zařízeních, jako je americký národní urychlovač částic Fermilab v Illinois a zařízení Evropské rady pro jaderný výzkum (CERN) ve Švýcarsku.
Agentura pro pokročilé obranné výzkumné projekty (DARPA) ve své tiskové zprávě uvedla, že personál by měl vytvořit hluboce pronikavé pozemské miony, subatomární částice asi 200krát těžší než elektrony. Takové částice by mohly vytvářet paprsky o energii až stovek gigaelektronvoltů ke skenování nebo charakterizaci materiálů pro vědecké objevy a národní bezpečnost.
Mark Wrobel, vedoucí programu v Úřadu pro obranné vědy DARPA, uvedl, že stále se rozvíjející laserová technologie s vysokým špičkovým výkonem by mohla produkovat pozemské miony, které „mohou snadno projít desítkami až stovkami metrů vody, pevné skály nebo půdy“, pokud je energie dostatečně vysoká.
„MuS2 položí základy potřebné k prozkoumání proveditelnosti vývoje kompaktních a přenosných mionových zdrojů,“ řekl Wrobel.
Zpráva DailyWire: Ačkoli úředníci označili proces využití primárních zdrojů používaných k vytváření takových mionů pro pokročilé sledování za „zdlouhavý a nepříliš praktický“, ukázaly se jako účinné. Koncem 60. let minulého století vědci pomocí mionů prozkoumali asi 20 procent vnitřních komor ve stěnách velkých pyramid v Egyptě. Vědci dodnes využívají k nahlédnutí do nitra pyramid kosmické záření.
Ministerstvo obrany a další federální agentury použily pokročilé zdroje ke generování subatomárních částic, které úředníkům umožnily skenovat nákladní kontejnery s nebezpečnými materiály nebo testovat letadlo na vnitřní závady. Stále však nejsou dostatečně silné na to, aby „zmapovaly jádro sopky zvenčí nebo nahlédly hluboko pod zem a lokalizovaly komory a tunely“.
Vzhledem k povaze výzkumu by podle Wrobela týmy pocházely z různých oblastí výzkumu akademické sféry, národních laboratoří a obranného průmyslu.
Úředníci uvedli, že výroba mionů vyžaduje vysokoenergetické částice, což by bylo možné provádět pouze ve velkých výzkumných zařízeních, jako je národní urychlovač částic Fermilab ve Spojených státech v Illinois a zařízení Evropské rady pro jaderný výzkum (CERN) ve Švýcarsku.
Sarah Charleyová, která pracuje pro komunikační skupinu v CERN, napsala v internetovém částicovém časopise Symmetry, že miony jsou těžší a krátce žijící bratranec elektronu, který „by mohl být klíčem k pochopení vztahů mezi ostatními základními částicemi“.
„A sám o sobě skrývá tajemství,“ napsal Charley.
Zdroj: darpa.mil