Zpráva Institutu Tonyho Blaira doporučuje zavedení digitálních průkazů totožnosti, které by pomohly vyřešit problém nelegálního přistěhovalectví ve Spojeném království. (Foto: Flickr)
Zpráva tvrdí, že jedním z důvodů, proč má Spojené království problém s nelegálním přistěhovalectvím, je neschopnost vlády odstranit černý trh agentur a zaměstnavatelů, kteří poskytují práci nelegálním přistěhovalcům. Navrhuje proto systém „digitálního ověřování totožnosti“, který by byl povinný pro každého obyvatele Spojeného království, který hledá práci nebo dávky.
Pro získání digitálního průkazu totožnosti by přistěhovalec musel prokázat, že ve Spojeném království pobývá legálně, a to ověřením svého cestovního pasu nebo jiného rovnocenného dokladu.
Digitální průkaz totožnosti by však museli mít všichni občané.
„Spojené království je atraktivní destinací částečně proto, že některé části našeho pracovního trhu nejsou dostatečně regulovány, což znamená, že je snazší pracovat v neformální ekonomice (a tudíž zmizet z dohledu) než v zemích, kde musíte prokázat své právo pracovat a pobývat,“ uvádí zpráva.
„Zdravý rozum napovídá, že to i nadále představuje významný faktor, který přitahuje ty, kteří se chtějí pokusit o nebezpečnou cestu do Spojeného království.“
V době, kdy byl Blair premiérem, navrhl podobný plán, ale po nástupu Davida Camerona do úřadu od něj bylo upuštěno kvůli odporu aktivistů, organizací na ochranu práv a odborníků na bezpečnost a ochranu soukromí.
Zdroj: reclaimthenet.org