NASA minulý týden oznámila, že na Měsíci se objevil nový „dvojitý kráter“, ale žádná země se k odpovědnosti za dopad nepřihlásila. (Foto: Twitter / NASA 360)
Dvojitý kráter je kombinací dvou kráterů o průměru zhruba 19,5 metru a 17,5 metru a podle NASA je pravděpodobně výsledkem dopadu projektilu, který měl „na obou koncích velké hmoty“.
To však nemusí být tento případ. „Obvykle má vyhořelá raketa hmotnost soustředěnou na konci motoru; zbytek raketového stupně tvoří především prázdná palivová nádrž,“ napsala NASA.
NASA uvedla, že „žádný jiný náraz tělesa rakety“ na Měsíci nezpůsobil dvojitý kráter. Byl to první případ neúmyslného dopadu kusu kosmického smetí na měsíční povrch, o kterém odborníci vědí. Krátery však vznikly v důsledku úmyslného nárazu kosmické lodi do Měsíce.
Například čtyři velké měsíční krátery připisované misím Apollo 13, 14, 15 a 17 jsou mnohem větší než každý z překrývajících se kráterů vytvořených při nárazu 4. března. Maximální šířka nového dvojitého kráteru je však podobná jako u kráterů Apollo.
After a rocket body impacted the Moon last year, NASA's Lunar Reconnaissance Orbiter was able to snap a surprising view of the impact site. Unexpectedly, the crater is actually two craters and may indicate that the rocket body had large masses at each end: https://t.co/WtMAFrNkUw pic.twitter.com/hcoYPxlm8z
— NASA 360 (@NASA360) June 27, 2022
Přesný původ raketového tělesa, kusu vesmírného odpadu, který se po léta potloukal kolem, je nejasný, takže dvojitý kráter by mohl astronomům pomoci určit, co to bylo.
Měsíc postrádá ochrannou atmosféru, takže je poset krátery, které vznikají při pravidelných nárazech objektů, jako jsou například asteroidy, do povrchu.
Kráter na Měsíci způsobila čínská raketa?
Astronom Bill Gray v rozhovoru pro Live Science prohlásil, že je „docela přesvědčen“, že objekt je „vyhořelý horní stupeň“ čínské rakety Chang’e 5-T1.
Gray předpověděl, že trosky rakety dopadnou na Měsíc poté, co je v roce 2015 spatřil ve vesmíru, uvedl Live Science.
Původně si myslel, že jde o trosky rakety SpaceX, vysvětlil zpravodajský web, ale později je označil za raketu vypuštěnou Čínou v roce 2014.
Čínští představitelé tvrdili, že její raketa „shořela“ a vrátila se na Zemi v roce 2014, přestože vesmírné velitelství pro sledování kosmického smetí amerického ministerstva obrany uvedlo, že v březnu byla stále ve vesmíru, uvedl Live Science.
Zdroj: livescience.com