Liberálové mají v úmyslu posílat stále více našich společných zdrojů na podporu amerického impéria a vydávají štědré prostředky na „modernizaci“ hlavní kanadské dvoustranné vojenské dohody. (Foto: Flickr)

Začátkem tohoto týdne oznámila kanadská ministryně obrany Anita Anandová, že vláda vynaloží 4,9 miliardy dolarů na modernizaci Severoamerického velitelství pro leteckou a kosmickou obranu. Federální vláda uvedla, že během 20 let věnuje na NORAD 40 miliard dolarů, ale může to být mnohem více, poznamenal David Pugliese v článku s titulkem: „Náklady na modernizaci NORAD jsou stanoveny na 40 miliard dolarů, ale bude konečná částka vyšší?“.

Média a vláda toto oznámení formulovaly jako posílení obrany Kanady. Podle zprávy deníku Globe and Mail „kanadská vláda přislíbila 4,9 miliardy dolarů na šest let, aby pomohla modernizovat severoamerickou protivzdušnou obranu a řešila tak rostoucí hrozbu, kterou představují hypersonické střely a pokročilé technologie řízených střel vyvinuté Ruskem a Čínou“.

Je však absurdní prezentovat NORAD jako obranné uspořádání. Její hlavní aktér má 1 000 mezinárodních základen a speciální jednotky rozmístěné ve 149 zemích. Spíše než ochranu Kanady a USA podporuje NORAD násilné mise vedené jinými americkými velitelstvími. V roce 1965 byl mandát NORAD rozšířen o sledování a sdílení hodnocení pro americká velitelství rozmístěná po celém světě (Evropské velitelství Spojených států, Tichomořské velitelství Spojených států, Africké velitelství Spojených států atd.)

Pentagon vyslal do vesmíru družice, které umožňují obranu proti balistickým raketám (BMD) prvního úderu. Liberálové Paula Martina sice tvrdili, že jsou proti BMD, ale poskytli „plnou spolupráci NORAD při práci na protiraketové obraně“, vysvětlil Richard Sanders ve zprávě Press for Conversion na toto téma. V roce 2004 Ottawa formálně povolila americkému systému BMD využívat údaje z „integrovaného taktického varování/vyhodnocení útoku“ NORAD.

Systém se nazývá „protiraketová obrana“, protože je určen k obraně amerických raketových základen po zahájení útočných operací. Systémy protiraketové obrany instalované USA například v Rumunsku a Koreji jsou určeny především k zastavení raket protivníka po prvním úderu USA. Americké vesmírné stíhače protiraketové obrany schopné bez varování zlikvidovat ruské satelity včasného varování staví tuto zemi do úzkých. To zvyšuje závody ve zbrojení a pravděpodobnost jaderné války.

NORAD vtáhl Kanadu do válečného konfliktu USA i jinými způsoby. Během americké invaze do Libanonu v červenci 1958 byla NORAD uvedena do „zvýšené pohotovosti“, zatímco americké jednotky kontrolovaly sekulární arabský nacionalismus poté, co Iráčané svrhli Západem podporovaného krále (ve stejné době britské jednotky vtrhly do Jordánska, aby podpořily tamní monarchii).

V případě ještě významnějšího incidentu byl kanadský personál NORAD uveden do stavu zvýšené pohotovosti, když USA v říjnu 1962 nezákonně zablokovaly Kubu. Stalo se tak i přesto, že premiér John Diefenbaker váhal s podporou amerických akcí během kubánské krize.

Během ramadánové/jomkippurské/arabsko-izraelské války v roce 1973 byla NORAD uvedena do stavu zvýšené pohotovosti. Washington chtěl odradit SSSR od intervence ve prospěch Egypta. Systémy NORAD poskytly pozorovací a komunikační podporu ve válce proti Iráku v roce 1991. Monitorovala region a poskytovala informace k odpálení amerických raket země-vzduch Patriot. Varování před balistickými raketami NORAD byla zasílána také do Ottawy a kanadským jednotkám v Bahrajnu.

Operacím NORAD pomáhají tisíce příslušníků kanadské armády. Sto padesát Kanaďanů je umístěno v centrálním sběrném a koordinačním zařízení NORAD poblíž Colorado Springs v Coloradu. Další stovky pracují na regionálních stanovištích NORAD po celých USA a Kanadě a velení se věnuje i mnoho pilotů.

Generál Královského kanadského letectva je zástupcem velitele NORAD a řídí celé velitelství v době nepřítomnosti amerického velitele. Ann Griffithsová při diskusi o nejvýznamnější bilaterální vojenské dohodě obou zemí vysvětluje: „NORAD zapojuje kanadskou armádu do obranného systému USA hlouběji než kterýkoli jiný spojenec. Spojené státy by jednoduše řečeno nesvěřily takovou zodpovědnost armádě žádného jiného blízkého spojence, dokonce ani Británie.“

NORAD dělá z Kanady mladšího partnera amerického militarismu. Pokud by Kanada byla skutečně silou dobra ve světě, ochráncem míru a stoupencem mezinárodního řádu založeného na pravidlech, Ottawa by z NORAD raději vystoupila, než aby vynakládala další miliardy na jeho posílení.

Zdroj: antiwar.com