Satelitní snímky odhalily, že Spojené státy budují v Tichomoří nové vojenské zařízení, které by mohlo sloužit jako náhradní přistávací plocha pro jejich letectvo v případě, že by vojenské základny na Guamu přestaly fungovat. (Foto: USAF)
Na základě satelitních snímků, které 15. června získal server The War Zone, byla na mezinárodním letišti Tinian na Severních Marianách zaznamenána činnost spojená s vyklízením pozemků.
Dřívější satelitní snímky od Planet Lab naznačují, že stavební práce na staveništi začaly v květnu.
To zřejmě odpovídá projektům odklonového letiště Tinian, které byly zahájeny v únoru a které budou stát přibližně 162 milionů dolarů a mají být dokončeny do roku 2025.
Při únorovém slavnostním položení základního kamene prvního projektu zdůraznil brigádní generál Jeremy Sloane, velitel 36. křídla, význam projektů diverzního letiště Tinian pro americké ozbrojené síly.
„Jeho letiště, silniční komunikace, přístav a vylepšení potrubí poskytnou americkým silám důležité strategické, operační a cvičné kapacity a podpoří humanitární pomoc a pomoc při katastrofách,“ řekl Sloane, informoval DVIDS.
V květnu 2019 podepsala vláda Společenství Severních Mariánských ostrovů s americkým ministerstvem obrany smlouvu o pronájmu odklonového letiště amerického letectva na Tinianu na 40 let v hodnotě 21,9 milionu dolarů.
To bylo v souladu s rozhodnutím amerického letectva z roku 2016 určit mezinárodní letiště Tinian jako záložní místo pro případ, že by se Andersenova letecká základna na Guamu stala nedostupnou v důsledku přírodní katastrofy nebo nepřátelského útoku.
Projekt odklonového letiště by zahrnoval také výstavbu skladu paliva, údržbářského zařízení a další infrastruktury na Tinianu pro podporu nákladních a tankovacích letadel a výcvikových cvičení.
Pentagon ve své loňské zprávě o globální obraně uvedl, že Washington se zaměří na modernizaci a rozšíření vojenských základen na Guamu a v Austrálii, „aby odradil potenciální čínskou vojenskou agresi a hrozby ze Severní Koreje“.
Mara Karlinová, zástupkyně náměstka ministra pro politiku na americkém ministerstvu obrany, uvedla, že indo-pacifický region byl v přezkumu označen za ústřední bod pro americkou armádu, v němž „směřuje další spolupráci se spojenci a partnery v celém regionu“.
„V Austrálii uvidíte nové rotační nasazení stíhacích a bombardovacích letounů, uvidíte výcvik pozemních sil a zvýšenou logistickou spolupráci,“ řekl Karlin.
„V širším měřítku v celém Indopacifiku uvidíte řadu zlepšení infrastruktury na Guamu, ve Společenství Severních Marian a v Austrálii.“
Přezkum zadala Bidenova administrativa v únoru 2021, a přestože poskytl některé podrobnosti o budoucím globálním postavení armády, byl přezkum z velké části tajný.
Zdroj: theepochtimes.com