Robert Kiyosaki nedávno na Twitteru napsal: „Nejlepší čas připravit se na krach je před krachem. Největší krach ve světové historii se blíží. Dobrá zpráva je, že nejlepší čas na zbohatnutí je během krachu. Špatnou zprávou je, že příští krach bude dlouhý.“ (Foto: Flickr)

Je Kiyosaki jen hyperbolický, nebo by se investoři měli připravit na nejhorší?

Důležité je, že jsem v e-mailu obdržel Kiyosakiho komentář, že se mohu dozvědět více, stačí kliknout na odkaz a získat zprávu „zdarma“.

Mohu vám ušetřit čas a budoucí spamové e-maily tím, že vám řeknu, že Kiyosaki bude mít pravdu.

Nakonec.

Problémem je však jako vždy „načasování“.

Jak již bylo řečeno, příliš brzký přechod k hotovosti může být pro váš finanční výsledek stejně škodlivý jako samotný krach.

Za posledních deset let jsem se setkal s mnoha jednotlivci, kteří „šli do hotovosti“ v roce 2008 před krachem. V té době se cítili jistí svým jednáním. Tato „jistota“ však po dosažení dna trhu v roce 2009 ustoupila „konfirmačnímu zkreslení“. Zůstali přesvědčeni, že „medvědí trh“ ještě neskončil, a hledali potvrzující informace.

V důsledku toho zůstali v hotovosti. Cena za „vyčkávání“ při růstu trhu je zřejmá.

Když se trh změnil z „medvědího“ na „býčí“, mnoho jednotlivců zůstalo v hotovosti s obavami, že propásli příležitost vstoupit. I když došlo ke slušnému pullbacku, „strach z omylu“ převážil nad nutností získat investovaný kapitál.

V e-mailu, který jsem obdržel, bylo uvedeno:

„Pokud by se taková katastrofa mohla připravovat, jsou vaše aktiva v ohrožení a to vyžaduje vaši okamžitou pozornost! A pokud se domníváte, že nyní není čas chránit sebe a svou rodinu, kdy bude?“.

Začněme tou poslední větou.

Největší krach v historii se blíží

Jak jsem uvedl, Kiyosaki má pravdu. Největší krach v dějinách světa se blíží a bude způsoben nejmocnější finanční silou na finančních trzích – mean reversions. Následující graf ukazuje odchylku indexu S&P 500 očištěného o inflaci (s použitím Shillerových údajů) od jeho exponenciálního růstového trendu.

Všimněte si, že trh se ve všech případech bez výjimky vrátil ke svému exponenciálnímu růstovému trendu nebo jej překročil.

(Obvykle bych při tvorbě grafů dlouhodobých cen na akciovém trhu použil logaritmické měřítko, abych minimalizoval vliv velkých čísel na celek. V tomto případě to však není vhodné, protože zkoumáme historické odchylky od základního růstového trendu).

Důležité je, že tentokrát tomu není jinak. Vždy se objevila nějaká „novinka“, která vyvolala spekulativní zájem. Za posledních 500 let se objevily spekulativní bubliny zahrnující vše od tulipánových žárovek přes železnice, nemovitosti až po technologie, rozvíjející se trhy (pětkrát) až po automobily, komodity a bitcoin.

Jeremy Grantham zveřejnil následující graf 40letých cenových bublin na trzích. Během inflační fáze se každé období racionalizovalo jako „tentokrát je to jiné“.

Opět platí, že každá finanční bublina, bez ohledu na základní faktory, měla několik společných rysů:

  • Obrovský spekulativní zájem drobných investorů.
  • Upřímné přesvědčení, že „tentokrát je to jiné“ a,
  • tragický konec, který zničil finanční osudy.

Tentokrát to pravděpodobně nebude jiné.

Načasování je všechno

Takže ano, krach se blíží.

Problémem je však „kdy“.

Krach může přijít kdykoli, příští měsíc, příští rok nebo za deset let.

Jak již bylo uvedeno, do té doby sedět v hotovosti nebo v jiném aktivu, které výrazně zaostává za inflací nebo trhem, brání pokroku v dosahování vašich finančních cílů.

Pozoruhodné je, že krachy vyžadují událost, která změní psychologii investora ze „strachu z promeškání“ na „strach z toho, že bude in“. Jak již bylo uvedeno dříve,právě zde se současný nedostatek likvidity stává velmi problematickým.

Akciový trh je funkcí kupujících a prodávajících, kteří se dohodnou na transakci za určitou cenu. Nebo spíše „na každého prodávajícího musí být kupující“.

To je důležitý bod. Každá transakce na trhu vyžaduje jak kupujícího, tak prodávajícího, přičemž jediným rozlišujícím faktorem je, za jakou CENU k transakci dojde. Jakmile se začne prodávat ve velkém, kupující zmizí a ceny klesnou níže. Proto byla korekce v březnu 2020 tak rychlá. Skutečně se našli lidé ochotní nakupovat od panikařících prodávajících. Byly jen o 35 % nižší než předchozí vrchol.

Co mohlo způsobit takovou změnu psychologie?

To nikdo neví. Z historického hlediska však krachy vždy způsobilo jen několik málo otázek.

  • Nečekaná, exogenní událost, která změní ekonomické vyhlídky (geopolitická krize, válka, pandemie).
  • Prudké zvýšení úrokových sazeb.
  • Náhlý prudký nárůst inflace.
  • Události související s úvěry, které mají dopad na finanční systém (bankroty, zabavení nemovitostí, nesplácení).
  • Měnová událost (měnová krize)

Téměř každá finanční krize v historii se nakonec odvíjí od jednoho z těchto pěti faktorů a hlavně od události související s úvěry. Důležité je, že tato událost je vždy neočekávaná. Právě ta způsobuje rychlou změnu nálady z „chamtivosti“ na „strach“.

Příprava na havárii

Jako investoři bychom nikdy neměli podceňovat „riziko“ v domnění, že ho nějaká síla, například Fed, odstranila.

Každá éra spekulací přináší úrodu teorií, které mají spekulace ospravedlnit, a spekulativních hesel se lze snadno chytit. Pojem „nová éra“ byl sloganem pro období 1927-1929. Nacházeli jsme se v nové éře, v níž byly pozastaveny staré ekonomické zákony.“ -Dr. Benjamin Anderson – Ekonomie a veřejné blaho

S jistotou tedy víme dvě věci:

  • Robert Kiosaki bude mít ohledně příštího krachu pravdu a,
  • Nemáme tušení, kdy k němu dojde.

Naštěstí můžeme podniknout určité kroky k ochraně portfolia před krachem, aniž bychom museli obětovat finanční cíle. Taková opatření však nejsou „zadarmo“.

  • Správné dimenzování pozic v portfoliu, které zmírní riziko koncentrovaných pozic.
  • Vyvážení všech umístění v portfoliu
  • Vybírání zisků z extrémně překoupených a rozšířených pozic.
  • Prodej zaostávajících
  • Když si nejste jisti, co dělat, nedělejte nic. Hotovost je skvělým zajištěním proti riziku.
  • Nezavrhujte hodnotu dluhopisů v portfoliu.
  • Hledejte nekorelovaná aktiva ke zmírnění rizika.

Jak již bylo uvedeno, je zde „cena“. Přidání jakékoli strategie do portfolia za účelem zmírnění nebo diverzifikace rizika způsobí nižší výkonnost ve srovnání s plně akciovým srovnávacím indexem.

Naším úkolem jako investorů však není překonat nějaký náhodný srovnávací index, ale zajistit, aby naše investice splňovaly pouze dva cíle:

  • Překonat míru inflace
  • splnit míru výnosu potřebnou k dosažení našich dlouhodobých finančních cílů.

Každý cíl, který tyto dva cíle přesahuje, vyžaduje podstoupení zvýšeného rizika a v konečném důsledku zvyšuje ztráty.

Dobře, ve skutečnosti žádnou nemám.

Určitě však můžete již dnes podniknout některé kroky, které sníží riziko zítřejších katastrofických ztrát.

Lance Roberts