Nově zveřejněné dokumenty odhalují, že Twitter Canada sdělil vládním úředníkům, že federální plán na vytvoření nového internetového regulátora s pravomocí blokovat konkrétní webové stránky je srovnatelný s drastickými opatřeními používanými v autoritářských zemích, jako je Čína, Severní Korea a Írán. (Foto: Flickr)

Dopis, označený jako důvěrný, je mezi více než 1 000 stránkami příspěvků k online konzultaci, kterou liberální vláda zahájila v červenci s cílem shromáždit názory na svůj návrh plánu na omezení nenávistných projevů a dalších škodlivých jevů na internetu. Dokumenty ukazují, že Ottawa obdržela rozsáhlou odezvu.

Další soukromý dopis, od Národní rady kanadských muslimů, varuje, že vládní plány „by mohly neúmyslně vyústit v jeden z nejvýznamnějších útoků na marginalizované a rasové komunity za poslední roky“.

Twitter se k ottawským návrhům na poškozování online nikdy veřejně nevyjádřil a vláda nedávno uvedla, že jejich realizaci odloží do doby, než provede nové kolo konzultací. Mluvčí kanadské pobočky Twitteru ve čtvrtek odmítl žádost o komentář.

Kritika plánu ze strany giganta sociálních médií je obsažena v dopise z 24. září 2021, který napsala Michele Austinová, tehdejší šéfka veřejné politiky Twitteru Kanada, v současnosti ředitelka veřejné politiky společnosti pro Kanadu a Spojené státy. V něm předkládá důrazně formulovanou sedmistránkovou kritiku.

Paní Austinové vadí zejména navrhované zřízení funkce komisaře pro digitální bezpečnost, který by měl pravomoc blokovat přístup na konkrétní webové stránky.

„Podobným způsobem, jaký navrhuje Kanada, byl lidem po celém světě zablokován přístup na Twitter a další služby, a to několika autoritářskými vládami (například v Číně, Severní Koreji a Íránu) pod falešnou záminkou ‚online bezpečnosti‘, což brání právům lidí na přístup k informacím online,“ píše se v dopise. Dále se v něm uvádí, že plán „obětuje svobodu projevu ve prospěch vytvoření vládou řízeného systému dohledu nad každým, kdo používá Twitter“.

Vládní návrhy zahrnovaly možnosti, jak mohou uživatelé označit potenciálně škodlivý obsah. Paní Austinová poukazuje na případy z loňských federálních voleb – které se konaly krátce před sepsáním dopisu -, kdy straníci podávali stížnosti na své oponenty.

Její dopis odkazuje na případ ze srpna, kdy bylo video zveřejněné místopředsedkyní vlády Christií Freelandovou o postoji tehdejšího lídra konzervativců Erina O’Toola k privatizaci zdravotnictví označeno Twitterem za „zmanipulované médium“.

„Vlajkování“ bude použito jako politická taktika. Jak jsme se dočkali během nedávných kanadských federálních voleb, obecný přístup k flagování povede k cenzuře,“ napsala Austinová. „V průběhu volební kampaně se politické strany a jejich představitelé snažili nechat obsah ‚označit‘ jako ‚škodlivý‘ ve snaze odstranit jej z veřejného diskurzu nebo získat politické body.“

Vláda zahájila konzultace o škodlivosti online obsahu těsně před federální volební kampaní v roce 2021. V rámci konzultace se snažila získat zpětnou vazbu k navrhovaným právním předpisům pro boj proti různým online škodlivým projevům, včetně nenávistných projevů, teroristického obsahu, obsahu podněcujícího k násilí, obrázků zneužívání dětí a nekonsensuálního sdílení intimních snímků.

Liberálové byli v září znovu zvoleni menšinovou vládou poté, co slíbili, že s legislativou pokročí do 100 dnů.

Kanadský ministr pro kulturní dědictví Pablo Rodriguez nedávno oznámil pozastavení tohoto plánu, aby umožnil další konzultace dvanáctičlenného panelu odborníků. Tisková tajemnice pana Rodrigueze Laura Scaffidiová ve čtvrtek uvedla, že nové kolo konzultací ukazuje, že vláda „si vezme čas, který potřebuje, aby to bylo správně“.

Zatímco některé skupiny, které předložily připomínky v rámci loňských konzultací, své názory zveřejnily, mnoho podání zůstalo neveřejných. Vláda odmítla tyto dokumenty dobrovolně zveřejnit.

Profesor práva na Ottawské univerzitě Michael Geist však získal tato podání prostřednictvím žádosti o přístup k informacím a ve čtvrtek je zveřejnil na internetu.

Federální vláda vydala v únoru zprávu shrnující obdržené připomínky. Podle této zprávy byly reakce převážně negativní.

Pan Geist v e-mailu pro deník The Globe uvedl, že nově zveřejněné dokumenty ukazují, že kritika byla rozsáhlejší, než naznačovala souhrnná zpráva.

Dodal, že míra utajení související s předloženými informacemi je nevhodná a že je v rozporu s deklarovaným závazkem vlády k transparentnosti.

„Vyžadování žádosti o přístup k informacím by nemělo být standardem,“ uvedl.

Kritika vládních návrhů zazněla z mnoha zdrojů, včetně poskytovatelů internetových služeb, obhájců soukromí a skupin zastupujících marginalizované komunity, kterým mají opatření pomoci.

Zdroj: theglobeandmail.com