Ruská centrální banka v pondělí obnovila nákupy zlata od místních bank, ale stanovila pevnou cenu drahého kovu. (Foto: Shutterstock)
Od tohoto týdne bude ruská centrální banka platit pevnou cenu 5 000 rublů (52 USD) za gram v období od 28. března do 30. června, uvedla banka v pátek. To je méně než současná tržní hodnota kolem 68 dolarů.
Centrální banka dodala, že obnovení nákupu zajistí nabídku a nepřerušenou produkci místního zlata.
Před dvěma týdny ruská centrální banka oznámila, že zastavuje oficiální nákupy zlata od místních bank kvůli nárůstu poptávky ze strany běžných spotřebitelů.
Důvodem je to, že Rusové se v březnu vydali na nákup zlata, aby ochránili své úspory, když se rubl propadl. Velké banky v Rusku hlásily nápor spotřebitelů, kteří investovali do slitků a mincí.
Sberbank, největší ruská finanční instituce, oznámila, že poptávka po zlatě a palladiu se v posledních několika týdnech zvýšila čtyřnásobně. Ruské ministerstvo financí mezitím také označilo zlato za „ideální alternativu“ k americkému dolaru.
Stanovení pevné ceny zlata některým analytikům připomíná to, co dělaly Spojené státy v letech „zlatého standardu“. Období mezi lety 1879 a 1914 je známé jako éra klasického zlatého standardu, během níž jedna unce zlata představovala 21 dolarů. Ve 30. letech 20. století pak USA zakázaly vlastnictví zlata a zvýšily hodnotu dolaru ve zlatě z 20,67 na 35 dolarů za unci.
Tato cena zůstala pevná až do roku 1971, kdy Richard Nixon zastavil směnitelnost amerického dolaru za zlato, což znamenalo, že ostatní země již nemohly vyměňovat dolary za zlato. V roce 1973 byl zlatý standard zrušen.
„Připomíná mi to, co Spojené státy udělaly uprostřed Velké hospodářské krize. Po dalších 40 let byla cena zlata navázána na americký dolar ve výši 35 dolarů. Existuje pro to precedens. Vede mě to k domněnce, že záměrem Ruska by bylo, aby hodnota rublu byla přímo navázána na hodnotu zlata,“ uvedl pro Kitco News Everett Millman, odborník na drahé kovy z Gainesville Coins. „Stanovení pevné ceny rublu za gram zlata se zdá být záměrem. To je docela důležité, pokud jde o to, jak by Rusko mohlo hledat financování a řídit financování své centrální banky mimo systém amerického dolaru.“
Zlato je jednou z nejlogičtějších mezinárodních měn, které lze použít, když se snažíte obejít sankce, dodal Millman.
Sankce proti ruskému zlatu
Minulý týden americké ministerstvo financí zakázalo veškeré transakce se zlatem s ruskou centrální bankou.
„Americkým osobám je zakázáno provádět jakékoli transakce – včetně transakcí souvisejících se zlatem – s Centrální bankou Ruské federace, Fondem národního bohatství Ruské federace nebo Ministerstvem financí Ruské federace,“ uvedlo ministerstvo financí na svých internetových stránkách.
Tyto typy sankcí by mohly být do určité míry účinné, uvedl Millman. „Mohou mít významný dopad, pokud to nebude mít jiný důvod než donutit ostatní partnery, aby se vyhýbali transakcím s Ruskem ve zlatě. Zároveň s vědomím, že globální trh se zlatem může být poměrně neprůhledný, by bylo mnohem obtížnější tento typ omezení nebo regulace prosadit,“ vysvětlil.
V reakci na stupňující se sankce ze strany Západu za ruskou invazi na Ukrajinu Moskva uvedla, že „nepřátelské“ země by podle předsedy výboru ruské Dumy pro energetiku mohly být povinny platit za ruský plyn v rublech nebo ve zlatě.
„Pokud chtějí nakupovat, ať platí buď v tvrdé měně, a to je pro nás zlato, nebo ať platí tak, jak je to pro nás výhodné; to je národní měna,“ řekl Pavel Zavalnyj na čtvrteční tiskové konferenci.
Rusko také zvažuje, že bude přijímat bitcoiny za vývoz ropy a plynu a že bude obecně pružnější, pokud jde o možnosti plateb se „spřátelenými“ zeměmi.
„Číně už dlouho navrhujeme, aby přešla na vypořádání v národních měnách za rubly a jüany… S Tureckem to budou liry a rubly,“ řekl Zavalnyj. „Můžete také obchodovat s bitcoiny.“
Zdroj: kitco.com