Nová studie podporuje myšlenku, že konzumace lepších potravin je prospěšná i bez dosažení úbytku hmotnosti – severská dieta snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi, i když nedošlo ke snížení hmotnosti. (Foto: Pxhere / ilustrační)

„Je to překvapivé, protože většina lidí se domnívá, že pozitivní účinky na hladinu cukru a cholesterolu v krvi jsou způsobeny výhradně úbytkem hmotnosti,“ uvedl odborník na výživu z Kodaňské univerzity Lars Ove Dragsted. „Zde jsme zjistili, že tomu tak není. Ve hře jsou i jiné mechanismy.“

Zatímco známější a důkladně prozkoumaná středomořská strava je pro dobré zdraví velmi doporučována, pro lidi v jiných oblastech světa není vždy praktické ji konzumovat kvůli omezením toho, co roste v dané lokalitě, nebo kvůli kulturním problémům.

Proto byl vyvinut koncept zdravé regionální stravy, jako je severská strava, využívající ekvivalentní potraviny, které jsou v daném regionu snadno dostupné a tradičně konzumované.

Severská strava má mnoho podobností se středomořskou stravou, která klade důraz na potraviny rostlinného původu s mírným množstvím ryb a vajec a malým množstvím mléčných výrobků.

Obě diety omezují zpracované potraviny, sladkosti a maso, ale severská strava upřednostňuje řepkový olej před olivovým, který obsahuje některé zdravé omega-3 mastné kyseliny podobné těm, které se nacházejí v rybách.

Kromě jiného ovoce a zeleniny zahrnuje bobulovité ovoce, zelí, brambory, mrkev a fazole, celozrnné obiloviny, jako je žito a ječmen, a také tučné ryby.

Stejně jako středomořská dieta i tato dieta podle pozorování snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky 2. typu a celkové úmrtnosti.

V nové studii Dragsted a jeho kolegové analyzovali pravidelné vzorky krve a moči 200 dobrovolníků s nadváhou starších 50 let ze šesti center ve Švédsku, Dánsku, na Islandu a ve Finsku během čtyřtýdenního období, kdy se stravovali podle své obvyklé diety.

Vzorky jim odebrali znovu během dalších 19-24 týdnů, kdy polovina účastníků dodržovala severskou dietu a ostatní kontrolní dietu. Obě diety byly vypočítány tak, aby si dobrovolníci udržovali stabilní hmotnost.

„Skupina, která šest měsíců držela severskou dietu, se stala výrazně zdravější,“ vysvětlil Dragsted, „měla nižší hladinu cholesterolu, nižší celkovou hladinu nasycených i nenasycených tuků v krvi a lepší regulaci glukózy ve srovnání s kontrolní skupinou.“

Tým zjistil rozdíly v obsahu látek rozpustných v tucích u pacientů, kterým změna stravy prospěla nejvíce.

„Složení tuků v severské stravě, které je bohatší na omega-3 a omega-6 nenasycené tuky, je pravděpodobně významnou součástí vysvětlení zdravotních účinků, které jsme zjistili u severské stravy, i když hmotnost účastníků zůstává konstantní,“ vysvětlil Dragsted.

Tyto tuky pocházejí z ryb, lněných semínek, slunečnicového a řepkového oleje, ale jak ovlivňují hladinu cukru i cholesterolu v krvi, je třeba ještě prozkoumat.

„Můžeme potvrdit, že absence vysoce zpracovaných potravin a méně nasycených tuků ze zvířat na nás působí velmi pozitivně,“ uzavřel Dragsted.

Vzhledem k celosvětově rostoucí úrovni obezity, která přispívá ke vzniku kardiovaskulárních chorob, cukrovky a dalších onemocnění, vědci zdůrazňují, že snižování hmotnosti je i nadále důležité, ale že to není jediný faktor, který přispívá k prospěšnosti severské stravy.

Podobné výsledky byly zjištěny také u středomořské stravy – rozsáhlá dlouhodobá studie na 79 000 lidech odhalila, že ti, kteří většinou drželi tuto dietu, měli lepší výsledky úmrtnosti bez ohledu na svou hmotnost.

Studie z roku 2018 také naznačila, že efektivnější a trvalejší metodou hubnutí může být zaměření na druhy potravin, nikoli na jejich porce. To, jak účinná bude nakonec konkrétní dieta, však může záviset také na kvalitě potravin, které si můžete dovolit.

Zaměření se na výběr zdravých potravin (v rámci našich možností!) by se tedy mohlo ukázat jako prospěšnější pro ty z nás, kteří bojují se svou váhou, než zahanbování sebe – nebo sebe navzájem – kvůli tomu, jak jsme těžcí.

Tento výzkum byl publikován v časopise Clinical Nutrition.

Zdroj: sciencealert.com